Jablonka na dvore

Autor: Gabo Németh | 5.1.2012 o 11:45 | (upravené 5.1.2012 o 20:34) Karma článku: 2,83 | Prečítané:  250x

Hľadíš a pozeráš. Jablonka. Mladá jabloň s korunou plných jabĺk. Stačí sa zahryznúť a prídeš, na tú neopakovateľnú chuť ovocia, ktorá prichádza s každou jeseňou. Vraví sa, že v stromoch pulzuje energia. Stačí, keď objímeš strom, v tej chvíli pocítiš zvláštnú silu, že to cítiš v rukách.

Treba si čosi priať a veriť, že tvoj sen sa zmení v deň, krásny ako táto jabloň, ktorej sa práve dotýkaš. Sila umenia žiť, spočíva, tešiť sa z maličkosti, a veriť vlastným silám každý deň. Aj táto jabloň, napríklad, akoby bola symfóniou jesene.

Starý otec sedí pod jabloňou, v ľavej ruke drží paličku, ktorou podopiera vlastný osud a pravou rukou bafká fajku s tabakom. Odfukuje ako stará, parná lokomotíva. Veď je železničiar a jablonka je jeho príjemná spoločníčka.

Stará mama pečie jablčník, práve z jabĺk našej mladej jablone, tej večnej princeznej s korunou, na ktorú môžu môže dosiahnuť iba dobrý človek, so srdcom ako chlieb. Oberala jablká a teraz pečie. Z otvoreného okna, z kuchyne vychádza jablčná vôňa. Jabloň sa nakloní k oknu, najradšej by sa do jablčníka zahryzla.

Starý otec ide do práce. Je železničiar - výhybkár. V dedine dôležitý človek, hneď po farárovi. Vypravovať vlaky je dôležitá a veľmi dôstojná práca. Modrá uniforma starému otcovi sekne. Na pädesiatštyri rokov, je v nej švihák. Stará mama ožíva hrdosťou, keď vidí svojho starkého. Cez noc sa hostí búrka, na mrakoch veľká búrka, až horí nebo. Starý otec vykonáva svoju službu, vyprevádza vlaky. Takéto dni sú  pre neho najšťastnejšie.

Babka sa sama doma bojí. Blesk ako vyšinutý zasiahne jabloň.

- Jaj, - skríkne babka a pozerá cez okno  na dvor. Mraky sú čierne ako noc. Záblesk hromu a ešte raz záblesk hromu, jabloň zasiahnutá bleskom, sa láme v drieku. Konáre padajú na zranenú zem ako vojaci, pred napoleonskym Waterloom. Ešte raz záblesk hromu a jabloň zomiera. Zostáva z  nej peň, ktorý sa vytvaroval do akéhosi srdca.

Starký  ráno vchádza po nočnej do dvora. Má smútok v očiach. V búrke zomrela jabloň, naša jabloň. Ale čosi tu predsa  nechala.... Svoje srdce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump chce meniť Ameriku, odkláňa sa aj od vlastnej strany

Populista a izolacionista. Donald Trump ukázal, že je rovnaký ako počas kampane.

ŽENA

Sociologička: Konzervatívnosť Slovenska je skôr mýtus

Tradičná forma rodiny pretrváva, no dospievame k rozmanitosti.

BRATISLAVA

Kompostér musí byť v každom dome

Ľudia musia po novom povinne separovať bioodpad.


Už ste čítali?