Večná pieseň pre Karola

Autor: Gabo Németh | 11.2.2012 o 7:28 | (upravené 11.2.2012 o 9:11) Karma článku: 4,45 | Prečítané:  360x

Keď sa povie Karol Duchoň, vyjaví sa charizmatický človek, s otvorenou náručou pre všetkých a hlavne hity, ktoré chytia mnohých za srdce. Je to jednoducho Karol, Karči, náš nenahraditeľný Karol Duchoň. Vždy usmiaty a plný optimizmus rozdať sa donekonečna.

Karol Duchoň bol raz taký - spevák vysokých kvalít s tými najväčšími hitmi. I po rokoch tieto hity ostávajú v nás a rezonujú ako čas, ktorý človek nezastaví. Ale predsa, pozastavme sa, zaspomínajme na speváka, hudobníka, pre ktorého celoživotné krédo bol spev, pesničky. Jeho mohutný hlas ako rieka, akoby sa rozozvučala a zalievala všetkých. Do ticha počuť tóny, až nás chytajú zimomriavky.

Taký bol človek spevák - priateľ nás všetkých Karol Duchoň.

Možem povedať, so stopercentnou istotou, že tromfol i Karola Gotta. Jednoducho Duchoňov hlas, bol zaliaty do zvona, so všetkým čo k tomu patrí. Vraví sa, že nadovšetko miloval ľudí, bol spoločenský, rád sa s ľuďmi stretával. Jeho pesničky navždy ostanú hitmi a Karol Duchoň ostane právom v sieni nezabudnuteľných spevákov. Navždy sa vryje do pamäti tých, ktorí ho mali radi ako speváka.

Karol Duchoň sa narodil 21. apríla 1950, v Galante. Jeho matka Oľga pochádzala z Báčskeho Petrovca, otec bol riaditeľom strojárského učilišťa v Galante. Jeho spolužiačkou bola / teraz známa slovenská speváčka/. Karol študoval na strojníckej priemyslovke v Partizánskom, ktorú nedokončil, viac sa venoval hudbe spevu a hre na gitare.Štúdium prerušil. Počas dovolenky s rodičmi v Juhoslávii, kedy odišiel vystupovať s orchestrom Jaroslava Mikulu do zahraničia.

V roku 1968 stretáva Roba Kazíka, ktorý má vtedy bítovú skupinu The Ice Boys / Ľadoví muži /. Začínajú spolu hrávať na rôznych podujatiach, okreme toho v klube, v Zlatých Moravciach, aj na čajových večeroch. V roku 1969 začína Karol Duchoň vystupovať Evou Mázikovou. V televízii vystupuje v malej hitparáde s piesňou Uber pary / je to coververzia hitu Sugar sugar od skupiny The Archies so slovenských textom Alexadra Karšaya /. Tento Duchoňov spevácky debut zaujal slovenských skladateľov a textárov a začínali sa oňho ako o speváka zaujímať.

V roku 1970 vystúpil na Bratislavskej lýre s pesničkou Mám ťa rád, no neuspel. Neskôr za začal spolupracovať s takými spevačkami ako je Eva Kosztolányiová, s ktorou v roku 1970 získali striebornú Bratislavskú lýru za interpretáciu piesne / Chvála humoru - textár piesne Tomáš Janovic /. Prichádzajú ďaľšie ponuky na spoluprácu s Pavlom Zelenayom. Nezabudnuteľný je z pera autora hit Zem pamätá. Pieseň získala zlatú Bratislavskú lýru a v medzinárodnej súťaži brondzovú Bratislavskú lýru. V tomto roku zakladá Karol Duchoň svoju skupinu Prognóza.

V japonskom Tokiu získava s piesňou Čardáš dvoch sŕdc. Tento hit sa japonskému publiku páčil, aj keď textu nerozumeli, rytmus a melódia hitu jednoznačne zabodovala, až japonské publikum vstávalo famózne nášmu Karolovi tlieskali. Čo sa často v Japonsku nestáva. V roku 1976 v Nemecku Duchoň vydáva album. Album bol úspešný a nemecká hudobná kritika ho nazvala slovenským Tom Jonesom. V osemdesiatych rokoch začal splupracovať s V V - Systém Vlada Valoviča a neskôr od roku 1982 so skupinou Za-ja-ce kapelníka Zajáčka.

Duchoň naspieval množstvo hitov speváčkami ako je Marcela Laiferová, Dušaň Grúň Jana Kociánová, Stačí spomenúť hity ako Kamenný kvietok Vonia kakao. No k jeho naj najznámejším hitom je hit v Dolinách, Elena ty si život môj, Mám ťa rád, Šiel, šiel, šiel, Dievča z Budmeríc, S úsmevom, Smútok krásnych dievčat, a rad ďaľších a ďaľších neskutočných hitov dvadsiateho storočia,. Vystupoval na Kube, vo Švajčiarsku, v Nemecku, v Sovietskom zväze, Franzúsku, Poľsku, Maďarsku a v Bulharsku.

Karol Duchoň navždy ostane nezabudnuteľným hudobným zjav so zlatom v hrdle. Ostáva v našich spomienka, a ani čas nedovolí, aby jeho hity zapadli. Pretože Karol Duchoň, tak ako jeho hity je nesmerteľný a vždy prítomný medzi nami. Jeho úsmev, pesničky, charizma, akoby vždy bola prítomná, a dala vedieť, že Karol Duchoň je slovenská , i svetova hudobná legenda všetkých čias.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotleba vymenil byt za rodinný dom, kúpil ho za stranícke peniaze

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba pred voľbami vyhlasoval, že do politiky nejde zbohatnúť. Po nich začal zveľaďovať majetok strany, ktorý využíva.

KOMENTÁRE

Toska zapiera nieže ideológiu, ale súvis s čímkoľvek na svete

K záhade by sa azda vedeli vyjadriť psychoanalytici.


Už ste čítali?