Zomrel hudobný režisér Jozef Bednárik

Autor: Gabo Németh | 23.8.2013 o 7:19 | (upravené 23.8.2013 o 7:29) Karma článku: 9,90 | Prečítané:  320x

22.augusta 2013 zomrela hudobná muzikálová legenda Jozef Bednárik.  Béďo, ako ho mnohí volali v kruhu blízkych a priateľov, odišiel náhle bez rozlúčky. Bolí to o to viac, pretože mal ešte veľa plánov, snov, ktoré sa viac nenaplnia.

Jožko Bendárik odišiel do muzikálového neba a bude všetkým nesmierne chýbať.

Jozef Bednárik sa narodil 17. septembra 1946 v Zelenči. V roku 1966 začal študovať na Strednej umeleckej škole. Od roku 1970 študoval herectvo na VŠMU  v Bratislave.Herectvu sa venoval v rokoch 1971 - 1981. Nakoniec si vybral dráhu divadelného režiséra. Debutoval v divadle Z v Zelenči, kde začínal ako režisér. Divadlo Z preslávil ako najlepšie ochotnícke divadlo na Slovensku . Zo Zelenča prešiel  do divadla Andreja Bagara v Nitre, kde sa venoval hudobnému žánru, muzikálom a operám.

V roku 1990 bol režisérom Novej scény v Bratislave.

Tu  vznikali najkrajšie jeho muzikály, ktoré dokázalo oceniť i publikum a to: muzikál Evanjelium o Márii, Rómeo aJúlia, Pokrvní bratia, Jozef a jeho farebný plášť a iné....muzikály, ktoré mali veľkú umeleckosť a hudobnú prestíž. Pracoval i s Komornou operou v Bratislave kde režíroval Maniere Teatrali, Carmen, alebo Číňanky.V roku 1997 režíroval Vediho Dona Carlosa, či neskôr Fausta a a Margarétu, Hoffmannove poviedky, alebo slávneho Dona Quijota. Spolupracoval s baletom a operou  Národného divadla v Bratislave. Taktiež pracoval pre národné divadlo v Prahe. Jeho naznámejšie muzikály, ktoré mali kladnú odozvu i u hudobnej kritiky  boli. Rusalka, Dracula, gróf Monte Christo, Johanka z Arku.

Od roku 1986 sa Jozef Bednárik stal zaslúžilým umelcom.

Jozef Bendárik bol ale umelcom telom a dušou, do svojej práce vkladal maximum, aby pohladil hudobného diváka, aby  ho pookrial svojím umením. Odchádza človek s veľkým srdcom a talentom, ale jeho diela tu zostávajú na doskách, ktoré znamenajú svet.

 

Česť jeho pamiatke.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Rusko straší presunom flotily, Európa sa bojí konfliktu

Podľa odborníkov ide skôr o demonštráciu sily ako o reálnu hrozbu. Rusi si chcú posilniť pozíciu v Sýrii.

KOMENTÁRE

Všetko, čo pôsobí ako hrozba, sa môže zísť

Nie je premiér Fico vlastne komplimentom pre EÚ?

TECH

Keď telefonujete, neťukajte do klávesnice. Hackeri vás prečítajú

Ťukanie môže odhaliť konkrétne tlačidlá.


Už ste čítali?