reklama

Alexander Dubček st. - politik - človek so širokým úsmevom

Otec Alexandra Dubčeka  bol vyučený stolár, niekoľko rokov pracoval v USA, kde bol  zarytým a presvedčivým komunistom. V dvadsiatych rokoch bol jedným zo zakladateľov Komunistickej strany.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Alexander Dubček sa narodil v roku 1921.

V roku 1925 odišiel ako mladý Alexander spolu so silno ľavicovo zameranými rodičmi, členmi esperantského družstva Interhelpo do sovietskeho Kirgizska. Náhoda dala, že Dubčekova rodina žila istý čas v USA aj v ZSSR. Neskôr sa rodina presťahovala z Kirgizska do mesta Gorkij.

V roku 1938 sa Dubčekovci vrátili na Slovensko.

Alexander Dubček sa vyučil za zámočníka, už to ho akosi predurčovalo symbolicky otvárať všetky brány, v tom dobrom slova zmysle, čo sa neskôr i potvrdilo. Alexander Dubček sa neskôr stáva symbol čistej politiky, ku ktorej ten pravý kľúč má práve on.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Alexander sa v roku 1944 zúčastnil SNP.

Po vojne pôsobil v rôznych politických funkciách v Trenčíne a v Banskej Bystrici. Ako ináč ruský jazyk ovládal tento mladý muž dokonale, tak bol Stranou vyslaný do Moskvy, aby tam v rokoch 1955 až 1958 študoval politické vedy.

Základný zvrat v zmýšľaní a smerovaní jeho politickej cesty nastal v 60. tých rokoch, kde veľkú úlohu zohrala jeho politická angažovanosť v týchto rokoch a to konkrétne v rehabilitačnej komisii, kde sa zoznámil s krutou skutočnosťou politických procesov prvej polovice 50. rokov.

Boli to procesy s komunistami.

V roku 1953 – 1955 pôsobí ako vedúci tajomník Krajského výboru KSS v Banskej Bystrici. V roku 1962 obsadil miesto vedúceho tajomníka Krajského výboru KSS v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Od roku 1963 zastáva post prvého tajomníka ÚV KSS.

Od roku 1967 sa z Dubčeka stáva iný politik, iný človek, jeho typický široký úsmev, ktorý rozohrieval ľudí, ktorí ho naozaj mali radi, ktorí mu úprimne verili.

A musí sa jasne a na rovinu povedať.

Alexander Dubček st. ako politik, národovec,nikdy nesklamal. Stál na strane tých, ktorí ho potrebovali. A touto jednoducho vetou je povedané všetko.Tí, ktorí ho poznali osobne vedia o čom je reč.

Jeho úprimnosť k ľuďom, vzdelanosť, inteligencia, jeho široký úsmev, ktorý patril nám, masám, jednoduchým ľuďom, na ten nikdy nezabudneme, ako nikdy nezabudneme na Alexandra Dubčeka, muža, politika, no najmä človeka, najmä človeka, to je v každom smere dôležité zdôrazniť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Alexander Dubček sa nekompromisne spája s Pražskou jarou roku 1968. Tento fakt mu nikto nevezme. Tak ako Václavovi Havlovi nikto nezoberie Chartu 77, tak Alexander Dubček sa navždy stáva symbolom takzvanej Pražskej jari roku 1968.

A nakoniec všetko bolo ináč, ako všetci dobre vieme, načo sa k tomu vracať. Jedno je však pravdou, Alexander Dubček sa navždy stáva, a navždy zostane symbolom spravodlivej politiky na Slovensku.

Dubček taký, aký skutočný bol, ako sme ho v skutočnosti poznali.

Nemohli a nedokázali ho zastaviť. A to o sebe máloktorý politik vie povedať. Umlčať Dubčeka znamenalo, dať mu nový impulz ísť a bojovať, byť na strane slabších, tých, ktorí ho ako politika naozaj potrebovali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Do novodobej politiky Slovenska Alexander Dubček vstupuje v rokoch 1989 – 1992, po nežnej revolúcii, ktorá priniesla slobodu a vytúženú spravodlivosť.

Dubčeka čakala ešte dlhá politická cesta, mnoho, mnoho práce, ktorou chcel Slovensku dať novú tvár. V roku 1992 sa stal predsedom Sociálnodemokratickej strany Slovenska. Koncom roka 1989 sa o ňom uvažovalo ako možnom nastávajúcom slovenskom prezidentovi.

Osud to však zariadil ináč.

1. Septembra 1992 utrpel na služobnej ceste vážnu dopravnú nehodu v Humpolci, kde zároveň bol hospitalizovaný Na Homolce, a bohužiaľ na smútok nás všetkých Slovákov, ktorí ho mali radi, ktorí ho obdivovali 7. novembra 1992 Alexander Dubček zomiera v nemocnici.

V osobe Alexandra Dubčeka stráca Slovensko v tento tragický deň 7. Novembra 1992 veľkého človeka, muža, politika, no najmä priateľa so širokým, ktorý mnohým určite chýba dodnes.

Gabo Németh

Gabo Németh

Bloger 
  • Počet článkov:  1 227
  •  | 
  • Páči sa:  0x

profesionálny knihovník, básnik, spisovateľ, od roku 2006 člen Spolku slovenských spisovateľov. Vydal básnické zbierky: Za súmraku, Slnko nad básňou, Rodinný album.V roku 2016 mu vyšla vo vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov už v poradí štvrtá básnická zbierka Srdce na kľúč. Táto zbierka dosiahla celkom slušný úspech.Prekladá sa do dvoch jazykov: do taliančtiny a čínštiny, preto sa autor rozhodol až po jeho preložení poslednej básnickej zbierky Srdce na kľúč ponúkne svoje dielo na slovenský trh.Domnieva sa totiž, že týmto zbierka Srdce na kľúč dosiahne to, čosi básnik Gabriel Németh zaumienil, nájsť svojimi veršami skutočnú cestu nielen k slovenskému čitateľovi ale aj zahraničnému.Momentálne Gabriel Németh dokončil svoj prvý román Slzy pre bolesť a mieri s ním do vydavateľstva IKAR.Autor sa venuje duchovnej poézii. Chce byť pokračovateľom katolíckej moderny a venovať sa spisovateľskej tvorbe ako autor - spisovateľ......, Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenádenná čítanosťdenná čítannosť

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu