Kniha naša siedma Atlantída

Autor: Gabo Németh | 2.8.2014 o 0:00 | (upravené 10.9.2014 o 14:05) Karma článku: 2,12 | Prečítané:  151x

Ako som už vravel kdesi..., milujem knihy, pistáciovú zmrzlinu a jedine  svoju priateľku D. a to neskutočne.

Vždy som bazíroval a vravieval svojím čitateľom v knižnici, kde pracujem, / hoci som momentálne na dlhodobej peénke/, že láska ku všetkému  je základným kameňom byť  vzdelaný, mať prácu a byť  šťastný. Vždy som im pripomínal iba láskou, áno presne tak, iba láskou ku knihám, k životu si vybuduje vzťah k literatúre a vzdelaniu. Tak si získate všetko a všetkých, bude vo Vás kolovať pozitívna energia na rozdávanie. Veď knihy sú, a vždy boli tou pomyslenou siedmou Atlantídou sveta bez ktorej človek nemôže a nechce žiť.

 

Láska ku všetkému, láska k rodičom, láska k priateľke, láska ku knihám. Láska je korením života, bez ktorého si život nedokážeme predstaviť, a  to som vždy prízvukoval svojím čitateľom. Aby čítali vždy s láskou ku knihám, pretože ak tak neučinia, vráti sa im to v zlom ako bumerang. Nakoniec poniektorí poslúchli, začali chodiť do knižnice a až zmaturovali na výbornú s dobrou slovnou zásobou potvrdilo sa moje, knihovnícke.....,  - Oplatilo sa im čítať. -

 

Keď dotyčný  študent, študentka, zároveň čitateľka našej knižnice zmaturovala , poďakovala sa mi tým, že mi do práce doniesla maturitné oznámenie so slovami vďaky za rady a usmernenie, že čítať treba vždy v každom okamihu, v každom čase. Sadli sme si do pracovne knižnice,  vypili spolu kávičku a dotyčná osoba rozprávala, ako maturovala, aké mala otázky, aký strach prežívala, bála sa o svoju známku, až sa profesorka priklonila k tej lepšej známke a pre študentku to dopadlo nad očakávanie dobre.

 

Potom sa stalo čosi, čo som neočakával ako knihovník, návštevy dotyčnej osoby  boli stále zriedkavejšie, knižnica každým dňom ostávala prázdna a pre mladých knihy už neznamenali nič. Z mladých sa stali dospelí, založili si rodiny, prišla nezamestnanosť, ostali bez práce, poniektorí si našli prácu,  ale zabudli na knihy a na knižnicu úplne. Ako čitateľ tentoraz, nie ako knihovník, jediný pracovník kultúry v našom meste vravím, je to chyba mladých, že ďalej nečítajú, že si nenájdu čas na knihy.

 

Vzdelávať sa a nielen to, relaxovať, oddychovať pri knihe, ako takej sa naozaj oplatí. Kniha prináša akési vnútorné čaro, je v nej práca autora – spisovateľa, je v nej práca tlačiara, je v nej všetko, všetučko..., je symbolom čohosi, čo je nutné si vážiť a pristupovať s pokorou. Avšak sypať hrach na stenu sa neoplatí, vraví jedno zo slovenských porekadiel. A to platí i pre mladých a ich ďalšiemu vzťahu ku knihám, ktorý by mal, myslím si pretrvávať. Ale je to vec každého z nás.

Samozrejme sú mladí, ktorí radi čítajú, všetka úcta k nim, ale treba povedať, že knižnice všeobecne by boli radšej / a to hovorí zo mňa 23 ročná prax v oblasti knihovníctva /, keby mali viacej čitateľov. Ale každý sa musí rozhodnúť za seba, či si ten malý zázrak – knihu ako takú bude po celý život nosiť v srdci, alebo sa k nej bude stavať  ľahostajne.

Nech sa rozhodnete akokoľvek, knihy sú našou siedmou  Atlantídou, bez ktorej sa existovať  a žiť jednoducho v dnešnom modernom pretechnizovanom svete nedá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

ONLINE: Cibulková proti svetovej jednotke bojuje, v treťom sete znižuje na 3:5

Slovenka stratila prvý set v pomere 6:7, druhý vyhrala 6:2.

KOMENTÁRE

Fico preháňal, aby sa stal nenahraditeľným

Cesta Smeru už nie je treťou cestou, ale vraj dramaticky jedinou.

DOMOV

Dopad mimozemského telesa mohol urýchliť zmenu klímy

Vedci objavili miniatúrnych svedkov dávnej katastrofy.


Už ste čítali?