Kompromis - cesta ako nájsť spoločnú reč

Autor: Gabo Németh | 6.1.2011 o 8:11 | (upravené 6.1.2011 o 10:39) Karma článku: 4,08 | Prečítané:  442x

Ani sa to nezdá, ale človek rokmi múdrie, pribúdajú roky a on sa učí žiť z vlastných chýb. Pri tomto konštatovaní ma napadá nesmrteľný hit Jiřiho Zmožka Už mi není lásko dvadset let.

V tejto hitovke rekapituluje po životných etapách samotný ľudský vek človeka ako takého. Dvadsiatka je večná mladosť, tridsiatka je vek, keď si človek myslí, že svet mu leží pri nohách, štyridsiatka zas vek, kedy človek zreje, dozrieva a učí sa žiť tak, aby v každom smere našiel kompromis. Ako sa vraví, aby ostal vlk sýty i ovca celá.

Niekedy je to v živote ťažké, veď život nie je prechádzka ružovou záhradou, život občas dáva údery a dokáže byť k nám krutý. Pri všetkej úcte k životu ako takému viem vstať , oprášiť kolená a ísť, akoby sa nič nestalo. Cez to všetko, aby nedošlo k pádu, snažím sa nájsť kompromis, súlad s osobami, ktorí sú mi navôkol, s ktorými je mi súdené byť.

A však daný kompromis musí prísť aj z druhej strany. Svet bez kompromisov vedie človeka do neznáma. Vedie ho blúdnou cestou, kde ho čaká jedine pád. Nájsť kompromis je veľmi dôležité i v súkromnom živote, alebo i na poli pracovnom. Nájsť spoločnú reč je nájsť cestu ku všetkým, veď kompromis je základ všetkého.

Po dlhšom uvážení, keď sa človek obzrie za seba, vie povedať kde robil chyby, kde by tie chyby už nespravil. Lenže svet je tak skazený neprávosťou, zlobou, nenávisťou, že nedá sa neurobiť tieto chyby znova. Byť za každú cenu spravodlivý a bojovať za spravodlivosť stoj, čo stoj je dnes naozaj ťažké. Svet je zlý a ako vraví klasik, svet je dávno po záruke. Cez to všetko si myslím, že sme si ho vytvorili my ľudia a je na nás, aký ho budeme mať. Či to bude svet zloby nenávisti, nespravodlivosti, kde psy štekajú a peniaze rozprávajú, či si stvoríme svet lásky a pokoja v srdci, žiť s zmierom na perách a vždy mať čistý štít.

Je to iba na nás samotných ľuďoch, v akom svete naozaj chceme žiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Fico dal opäť prednosť sebe, a kto je užitočný idiot politiky

Robert Fico si už musí poslušnosť svojich poslancov i partnerov vynucovať krajnými prostriedkami

SVET

Švajčiari otvorili najstrmšiu pozemnú lanovku na svete

Pozemná lanovka prejde prevýšenie 744 metrov.

KOMENTÁRE

Radšej európsku federáciu než vodu v mäse

Chcem európsku federáciu s otravnými potravinovými kontrolami.


Už ste čítali?