Kompromis - cesta ako nájsť spoločnú reč

Autor: Gabo Németh | 6.1.2011 o 8:11 | (upravené 6.1.2011 o 10:39) Karma článku: 4,08 | Prečítané:  444x

Ani sa to nezdá, ale človek rokmi múdrie, pribúdajú roky a on sa učí žiť z vlastných chýb. Pri tomto konštatovaní ma napadá nesmrteľný hit Jiřiho Zmožka Už mi není lásko dvadset let.

V tejto hitovke rekapituluje po životných etapách samotný ľudský vek človeka ako takého. Dvadsiatka je večná mladosť, tridsiatka je vek, keď si človek myslí, že svet mu leží pri nohách, štyridsiatka zas vek, kedy človek zreje, dozrieva a učí sa žiť tak, aby v každom smere našiel kompromis. Ako sa vraví, aby ostal vlk sýty i ovca celá.

Niekedy je to v živote ťažké, veď život nie je prechádzka ružovou záhradou, život občas dáva údery a dokáže byť k nám krutý. Pri všetkej úcte k životu ako takému viem vstať , oprášiť kolená a ísť, akoby sa nič nestalo. Cez to všetko, aby nedošlo k pádu, snažím sa nájsť kompromis, súlad s osobami, ktorí sú mi navôkol, s ktorými je mi súdené byť.

A však daný kompromis musí prísť aj z druhej strany. Svet bez kompromisov vedie človeka do neznáma. Vedie ho blúdnou cestou, kde ho čaká jedine pád. Nájsť kompromis je veľmi dôležité i v súkromnom živote, alebo i na poli pracovnom. Nájsť spoločnú reč je nájsť cestu ku všetkým, veď kompromis je základ všetkého.

Po dlhšom uvážení, keď sa človek obzrie za seba, vie povedať kde robil chyby, kde by tie chyby už nespravil. Lenže svet je tak skazený neprávosťou, zlobou, nenávisťou, že nedá sa neurobiť tieto chyby znova. Byť za každú cenu spravodlivý a bojovať za spravodlivosť stoj, čo stoj je dnes naozaj ťažké. Svet je zlý a ako vraví klasik, svet je dávno po záruke. Cez to všetko si myslím, že sme si ho vytvorili my ľudia a je na nás, aký ho budeme mať. Či to bude svet zloby nenávisti, nespravodlivosti, kde psy štekajú a peniaze rozprávajú, či si stvoríme svet lásky a pokoja v srdci, žiť s zmierom na perách a vždy mať čistý štít.

Je to iba na nás samotných ľuďoch, v akom svete naozaj chceme žiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov a ničí mimovládky

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov, médiá aj zahraničné organizácie. Vzoprieť sa mu vie málokto.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.


Už ste čítali?