Honoré de Balzac - oddaný syn Francúzska

Autor: Gabo Németh | 8.1.2011 o 15:34 | (upravené 8.1.2011 o 16:50) Karma článku: 5,77 | Prečítané:  419x

Honoré de Balzac pochádzal z meštianskej rodiny. Na otcovo naliehanie odišiel do Paríža študovať právo, ktoré nikdy nedokončil. V čase, keď vypukla francúzska revolúcia, / bol jej priamym svedkom /, rozhodol sa písať o súčasnej dobe, v ktorej sám žil.

Balzac nemal ustlané na ružiach ako spisovateľ. Zo začiatku jeho poviedky nemali veľký ohlas u literárnych kritikov. Preto sa v roku 1826 rozhodol dať na dráhu tlačiara. Už v roku 1827 sa Balzac topí v dlhoch, čo ho poznačilo na celý život. Písal o spoločnosti takej, ako naozaj bola. Mnohým jeho diela neboli povôli, pretože boli pravdivé. Ako vieme, pravda je vždy nepríjemná a bolí.

Balzacove diela sa nerodili ľahko. Napriek ostatným súputníkom, akým bol Alexander Dumas, či samotný Victor Hugo, Balzacova tvorba bola veľmi úmornou tvorivou prácou. Umeleckej tvorbe sa oddal Honoré de Balzac na celý život, doslova telom i dušou,  žil pre literatúru. Bol nesmierne pracovitý a neúnavný vorkoholik. Spal iba päť hodín, pil množstvo kávy a sústatvne písal a písal. Jeho romány, bolo ich vyše sto, mnoho poviedok, a esejí hovoria sami za seba.

Jeho diela sú nesmrteľné. Taký Otec Goriot, Sesternica Beta, alebo Ľudská komédia. Dielo, ktoré bolo literárnym protipólom Danteho Božskej komédii. Ľudská komédia bola tým pravým obrazom vtedajšej spoločnosti. Diela tohto výnimočného francúzskeho spisovateľa sa vyznačujú neskutočnou presnosťou pre detail. V tom je Honoré de Balzac skutočným maestrom pera. Jeho tvorivá spisovateľská tvorba je toho príkladom. K jeho najslávnejším dielam patrí Egénia Grandelová / rok 1833 /. V diele majstrovsky Balzac  vystihuje lakomosť hlavného hrdinu Grandela. Ďalej sú to diela ako Temný prípad / rok 1841 /, Poslanec Arsis / rok 1841, Roľníci / rok  1841 /, Vidiecky lekár / rok 1835 a rad a ďaľších diel.

Honoré de Balzac  tento  oddaný syn Francúzska bol nesmierne populárny. Jeho diela obleteli svet. Vo svojich dielach hlásal pravdu a perom za ňu bojoval. Sústavne písal a písal. Z veľkého písania ho prebudila ako väčšinu umelcov láska, keď ako štyridsaťtriročný sa oženil s poľskou  grófkou Evelínou Hanskou Rzewuskou. Honoré de Balzac patril a dodnes patrí k spisovateľským velikánom Francúzska. Jeho diela sú majstrovsky dokonalé, majú svoje neopakovateľné čaro, atmosféru. Tým sa Honoré de Balzac stáva nesmrteľným spisovateľom svetového mena.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov a ničí mimovládky

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov, médiá aj zahraničné organizácie. Vzoprieť sa mu vie málokto.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.


Už ste čítali?