Mirove víno a internátny žúr

Autor: Gabo Németh | 16.1.2011 o 6:30 | (upravené 19.1.2011 o 6:48) Karma článku: 2,37 | Prečítané:  262x

- Suchá ratolesť má cez víkend službu. - Povedal Miro a k tomu dodal. - Urobíme si žúr. - Čičo a Puky, štvrtáci pomaly mali už strednú školu na háku.

Bolo pekné babie leto a my sme ostali cez víkend na internáte .Miro sa tešil ako malý chlapec. Žúrka, hudba, tanec, klobása, mladé naše pipušky vedia, že bez toho, žiť nedá sa. Suchou ratolesťou bola sedemdesiatročná vychovávateľka.

- Tak chalani..., - povedal Burajz. - Riďas internátu šiel na pohreb, hlavný vychovávateľ Rohárik je na dovolenke. Zastupuje ho naša Suchá ratolesť. Tá bude spať už okolo deviatej ako zabitý ruský partizán. Kočky z druhej strany prídu okolo pol desiatej večer. -

Miro zvýskol od radosti. Baby, konečne baby, povedal si len tak pre seba a viedol zo sebou monológ. Víno, tá podstata hlavného menu na žúr cez tento víkend. Vedel to veľmi dobre, pretože on mal na starosti zohnať víno. Miro bol skvelý chalan. Mierne vyšinutý s nápadmi, ako keď bláznovi špliecha na maják. V partii bol obľúbený. Bol to tichý chalan, ale keď spravil nejakú koninu, stálo to za to.

- Tak víno má na starosti Miro. - povedal Puky, hlavný šéf našej bandy.

- A ty Čičo, máš na starosti baby. -

- A čo som ja, bordel mama na Krížnej?- ohradil sa Čičo.

Miro si práve doniesol víno z obchodu, prepašoval ho tajne cez vrátnicu. Starej vrátničke povedal, že si kúpil hroznovú limonádu, ale že sa musí ponáhľať, pretože ma obrovské žaludočné kŕče a pravdepodobne skončí na wecku. Ponáhľal sa, aby sa mu vrátnička neprehrabovala v taške, a nebola v akcii ako internátny Columbo. Víno pil na ex ako vodu, bol celkom dobrý ťahač, sám zvládol i liter vína. Skoro sa zadusil od smiechu, keď Čičo upotil takúto kravinu. On a bordel mama. S pohárom v ruke piť a pritom sa smiať sa nevypláca.

- Kurvajs, skoro som sa zadusil. - povedal Miro, ktorý pil víno a smial sa z Čiča. Celá partia na našej izbe sa rozrehotala ako kone. Miro pil ďalej za pol hodiny sa zryl ako sviňa pre súmrakom. Stál ledva na nohách.

- Už nepi Miro! - povedal som mu. Mrkol som na Pukyho a dodal som.

- Odnesieme ho na izbu. - Tak sa i stalo. Miro, nevedel osebe. Bol rád, že je v posteli. Zakryl som ho, aby spal pokojne.

- A neryhaj, dobre? - Vážne ho upozornil Puky, ale Miro už spal, nevnímal okolie.

- To je blázon, tak sa spiť. - riekol Puky a zatvoril na neho dvere.

- O jedného parťáka na žúrke menej. - dokončil som s Pukym debatu a každý šiel po svojom.

Bola sobota, krásna sobota, pekné, slnečné počasie, baby na druhej strane, poludnie ako ušité na mieru. Všetci sme šli na obed aj s babami, tie už celé horeli, boli nalíčené, krásne ako missky. V autobuse sa za nimi každý obzeral. Boli sme na ne patrične hrdé, boli to naše baby z internátu. Vracajúc sa z obeda vládla medzi nami dobrá nálada, všetci sa tešili na žúrku.

Čepec vychovávateľ tvrdý ako štolverka, prísny na každého, končil o šiestej. Ani teraz však nebol na intráku, chalanom z lll. AO povedal, že má pracovné stretnutie v meste, a pritom celý čas trávil v krčme. Keď prišiel okolo piatej na internát, Ďula, Pukyov spolužiak z Rimavskej Soboty ho ešte viac opil, tak sa pripravovala pôda na žúrku.

Riaditeľ internátu cez sobotu nepracuje, Čepec je spitý pod čáru, ako vravel Miro, keď sme po večeroch klábosili. Ten teraz tvrdo spal. Bolo čosi po šiestej a Čičo odprevadil spitého Čepca na autobus, pomohol mu nastúpiť. Dvere na autobusu sa zatvorili a bol kľúdný a spokojný, že Čepička ako sme ho všetci volali sa na intrák nevráti.

Suchá ratolesť prišla presne na šiestu večer. Vždy bola presná ako švajčiarske hodinky. Po večeri nastala moja hlavná rola, rozprávať sa s vychovávateľkou, ako je všetko na intráku v poriadku, ako všetci poslúchajú. Bol som totiž vedúci izby. So starou som rozprával skoro dve hodiny, tá sa z rozprávania tak unavila, že som jej povedal, že na chlapčenskej strane  bude všetko v poriadku. Tak spokojná a unavená odišla na druhú stranu, kde bývali naše dievčatá. Spala už o ôsmej. ChvalaBohu, vzduch bol čistý. Žúrka sa mohla za pomaly začať. Dievčatá to pomaly roztáčali. Ja som vypil deci vína symbolicky, bolo kvašné ako ďas. Nechutilo mi. Odišiel som na izbu a čítal som knihu. Už ani neviem akú, ale viem, že som sa hlboko začítal, že som ani nezbadal, že ktosi búcha na stenu. Bol to Miro.

- Čo je ? - Už si vytriezvel? - kričal som naňho cez stenu, búchanie však neprestávalo.

Čo je zošalel si, Miro, alebo si ešte spitý? - a čítal som ďalej. Miro, ale búchal ďalej a ďalej. Naštval ma, vošiel som do jeho izby, skoro som zinvarktoval. Miro sa triasol, skrúcal sa ako paragraf. Z úst mu tiekla slina.

- Pomôž mi, Gabo? -

- Čo ti je preboha Miro?

Zvíjal sa neustále v kŕčoch.

- Záchvat, epileptický záchvat. -

Nerozmýšľal som, vybehol som na druhú stranu k Suchej ratolesti, búchal na dvere ako zmyslov zbavený. Povedal som, čo sa stalo. Suchá ratolesť zavolala okamžite rýchlosanitku. Tá bola za dvadsať minút na intráku. Pohroma - hotová pohroma. Baby skoro polonahé, chalani s nimi hrali hru fľašu, Chalani točili fľašu a baby sa vyzliekali, Miro v stave epileptického záchvatu, no hrôza. Lekár  z pohotovosti mu pichol okamžite injekciu, a odniesli do nemocnice.

V pondelok u nás na intráku bol hotový cirkus. Suchú ratolesť prepustili. Pukyho, Čiča, a ich štyroch priateľov vyhodili . Len ja som ostal. Mal som odvtedy mnoho nepriateľov, že som zhaltoval vychovávateľku, no s Mirom sme odvtedy boli veľkí priatelia - priatelia na život a smrť.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov a ničí mimovládky

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov, médiá aj zahraničné organizácie. Vzoprieť sa mu vie málokto.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.


Už ste čítali?