Vďaka, za otcove ruky

Autor: Gabo Németh | 5.2.2011 o 6:43 | (upravené 5.2.2011 o 8:21) Karma článku: 5,21 | Prečítané:  651x

Častokrát je nosnou témou článkov matka ako rodič, ktorý dieťa pritúli, pohladí. Rodič, matka, ktorá dieťa vychová, dá mu všetko, čo sa patrí. Téma matka je témou mnohých básnikov. Hádam nikomu netreba pripomínať Rázusovu báseň Matka. Dodnes si pamätám je slová. Báseň ako taká je silne emocionálna, a robí básňou to, čím báseň má byť.

Ale, čo otec, rodič? O otcovi, ako o rodičovi sa málo vraví, málo vyzdvihuje, jeho starostlivosť, jeho pravé otcovské gró, čím sa pričiní o výchovu svojich detí. Pritom sú otcovia a verte, nie je ich málo, by si zaslúžili povzdvihnutie za starostlivosť, akou sa o svoje deti starajú.

Prežiť krušné detstvo, s nie najkrajšími spomienkami je pre každého ťažké. Vyrovnať sa s detstvom, z ktorého vždy ostanú boľavé spomienky, ktorých sa človek nezbaví. Cez to všetko mám svojho otca rád. I keď sa vo mne búri vlastná krv, a poviem i na rovinu a priamo čo si myslím, vždy vychádzam s rodičmi v dobrom, v láske a porozumení, že sa môžme jeden na druhého spoľahnúť. To zázračné slovičko. - Oci, mám ťa rád. Mami, mám ťa rád. - je pre rodičov ako balzam, zázračný balzam na všetko.

Mojou dnešnou témou je môj otec. Mám ho rád i s jeho chybami. Je to predsa len môj otec a vďačím mu za veľa. Nikdy nezabudnem na chvíle strávené pri riekach, kde sme chytali ryby, rozprávali sa ako chlapi. / Bolo mi vtedy trinásť a strašne som chcel byť dospelý. / Nezabudnem ako ma otec učil spoznávať prírodu, ako ma učil spoznávať stromy, bylinky, huby , ryby. A vedel toho verte, veľa. Videl som v ňom svojho starého otca, na ktorého som nikdy v živote nedal dopustiť.

Keď otec varil pri vode, celý les rozvoniaval kotlíkovým gulášom. Tú vôňu cítim aj teraz. Otec ma učil vždy priamo pozerať sa pravde do očí, učil ma byť spravodlivý, a vždy byť pravdovravný. / V dnešnom svete, to je však veľmi, veľmi ťažké. / Nikdy nezabudnem ako prichádzal ukonaný z práce po nočnej smene. / Pracoval ako prekládkový robotník na obilnom obvode, na prekládke.

Jeho mohutné ruky ako dve bágrové lopaty, ma napriek únave dokázali objať . V tej chvíli som bol, ten najšťastnejší človek na svete. Veď boli to otcove ruky milujúce svojho jediného syna. Dnes tieto ruky, keď zvráskavel čas, a otec zostarol s jeseňou, sa opäť snažia synovi, svojmu jedinému synovi dať to, čo len rodič môže svojmu dieťaťu dať.

Priateľka si veľmi obľúbila môjho otca, a ja vďaka nej už na otcovi nehľadám chyby, beriem ho taký, aký je. Snažím sa s ním vychádzať v dobrom, v porozumení, aby v rodine vzťahy medzi mnou a ním klapali ako švajčiarske hodinky.

A zistil som, že odrazu medzi nami chlapmi existuje, akési porozumenie, súdržnosť, otcovsko-synovská láska. Zaveľa vďačím / a možno sa opakujem /, svojej priateľke Denise, ktorá mi ukázala nájsť novú cestu k vlastnému otcovi tým, že si ho obľúbila. Zároveň i ja som boľavé spomienky na detstvo zahodil za hlavu, a snažil sa vyjsť s otcom na cestu porozumenia, súdržnosti a otcovsko-synovskej lásky.

Otcove ruky, ruky môjho otca vždy budú symbolom pracovitosti, symbolom starostlivosti o svojho jediného syna. Symbolom nesmiernej lásky k svojmu synovi. Keď zomrela otcova mama, cítil som, že musím byť otcovi oporou, a zároveň i otec, sa ku mne ako rodič k svojmu synovi zmenil pozitívne.

Slovom, našli sme v období mojej zrelosti k sebe cestu. A to ma nesmierne teší, obohacuje vnútorne. Som rád a potešený, že si rozumieme. Pretože bez lásky, svet neexistuje. Je malý ako zápalková krabička, malý ako špendlík, ktorý sa stratil v tráve, a nikto ho viac nenašiel.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov a ničí mimovládky

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov, médiá aj zahraničné organizácie. Vzoprieť sa mu vie málokto.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.


Už ste čítali?