Úcta človeka k človeku vyhasína

Autor: Gabo Németh | 26.2.2011 o 7:07 | (upravené 26.2.2011 o 8:04) Karma článku: 4,13 | Prečítané:  1042x

Žiaľ nosiť si v srdci krédo, že úcta k človeku je to prvoradé, dnes akosi nie je v móde. Úcta k matkiným dlaniam, k otcovskej múdrosti, akosi už nie je cool. Mladí majú svoj svet, a podľa toho i žijú, riadia sa, akoby si neuvedomovali, že i oni budú rodičia, i oni raz zostarnú.

Dnešný svet je o inom ako ten starý predošlý. Vyhasína v ňom úcta k človeku, láska ako taká. Kedysi sme si viacej rozumeli, aj v rodine, aj v práci. A dnes existuje honba za peniazmi, za kariérou a to podstatné nám uniká medzi prstami. Porozumenie, úcta a láska k človeku, tieto tri základné kamene ľudského bytia sú základom všetkého, čo k životu patrí. Bez úcty k človeku niet lásky, bez lásky niet porozumienia. Je to taký začarovaný kruh, do ktorého, keď sa zamotáme, niet z neho úniku.

V dnešnej dobe existuje  úcta k svojmu učiteľovi - pedagógovi? To dnešná mládež si neváži prácu pedagóga. Stačí si premietnuť minulosť, obzrieť sa za seba,  a sme tam, kde sme nechceli byť. Žiaci sú drzí na svojich učiteľov, medzi sebou šíria šikanu, nevážia si to, že padagógovia sa o nich starajú, vlievajú do nich vedomosti. Avšak ak dnešnej mládeži poviete internet, mobil, cigarety, alkohol, všetci do jedného budú za, budú súhlasiť s tým, že je to  moderný život nambrvan.

Lenže bez vzdelania, bez chcenia učiť sa,  byť osožný, to nejde. Vzťah k učeniu u mnohých pokrivkáva. A pritom by stačilo tak málo, nehrať sa a dospelých vo veku kedy na to dieťa, respektíve žiak ešte nemá. Pretože výjsť so spolužiakmi zo školy a hneď v prvej uličke  si zapáliť cigaretu, akože som frajer pred všetkými, sa skôr, či neskôr vypomstí. Opäť môžme povedať, že je tu neúcta k vlastným učiteľom, k vlastnej škole, ako takej.

Zamýšľavajúc nad časmi, kedy som i ja brázdil školu. A musím povedať rád som sadal do školských lavíc, rád sa učil, vážil si každého učiteľa. Dnes tento ľudský aspekt chýba dnešným žiakom - študentom. Vážiť si ľudí, pretože sme ľudia, raz i my budeme potrebovať pomoc. Jednoznačne všetko vychádza z rodiny, samotnej výchovy rodičov. Ako sa budú deti vychovávať, také budú i v budúcnosti, to je životná rovnica, ktorá vždy platila, a vždy platiť  bude. Pamätajme, čo vložíme do vlastných detí, to sa nám dvakrát vrátiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nesledujeme mohutnú wagnerovskú operu, skôr reláciu o varení

Každý bude trochu nespokojný.


Už ste čítali?