Ludvig van Beethoven / 17.2. 1770 - 26.3. 1827 /

Autor: Gabo Németh | 6.4.2011 o 8:09 | (upravené 6.4.2011 o 14:30) Karma článku: 5,00 | Prečítané:  481x

Každá hudba je svojím spôsobom očarujúca. Zvlášť vážna hudba je tým prenesením sa do iného sveta. Právom jej patrí prívlastok kráľovská.

K velikánom  vážnej hudby bez pochýb patrí Ludvig van Beethoven. Narodil sa 17.12.1770 v Bonne v rodine  hudobníka. Beethovenov starý otec bol pôvodom  Belgičan. Bol riaditeľom  Bonnskej dvornej kapely, kde pôsobil i otec Ludvig van Beethovena. Beethovenov otec časom prepadá alkoholu a malý Beethoven sa tak stáva jediným živiteľom rodiny.

V ôsmich rokoch Beethoven už vystupuje na koncertoch a v jedenástich už komponuje prvé veľmi úspešné skladby. V roku 1787 Beethoven odchádza do Viedne študovať hudbu. Len čo sa dozvedá, že jeho matka  zomiera, vracia sa späť  z Viedne. Po smrti matky sa  životná situácia Beethovenovej rodiny, sa  ešte viac skomplikuje.

Až bonnský kurfirt umožní Beetovenovi pokračovať v štúdiu vo Viedni. Beethoven študuje kompozíciu skladby takých skadateľov ako  bol Haydn, Schenk, Salieri. Odporúčanie z Bonnu mu zaručuje prístup do šľachtických kruhov, kde sa preslávil ako vynikajúci klavirista. Čoskoro si vytvorí vlastný osobitný štýl kompozície a vďaka kniežaťa Lichnovského nie je nútený komponovať na objednávku.

Okolo tridsiatky začína Beethoven prichádzať  o sluch a v roku 1816 úplne ohluchne. Dôsledkom tejto tragédie ho spoločnosť izoluje. Beethoven sa nevzdáva, ďalej komponuje skladby, ktoré ho preslávia a spravia z neho geniálneho  skladateľa.  Beethoven  svojou hudobnou kompozičnou tvorbou predbehol  dobu, v ktorej sám žil.

Dôkazom  sú jeho skladby :9. symfónia d mol, skladba Osudová 5. symfónia C mol, skladba Óda na radosť, či Kreutzerova sonáta pre husle a klavír a množstvo klavírnych sonát. Jeho sonáta Opus 106 pre kladivkový klavír sa 50 neinterpretovala. Považovala sa totiž za maestrov omyl, respektíve hudobný preklep skladateľa. Posledné sláčikové kverttá z rokoch  1822 - 1826 , v tej dobe nikto nechápal.

Beethoven ako skladateľ vlial do svojich diel modernosť, nový štýl hudby, čo v tej dobe viac menej nebolo prípustné. Tým sa Beethoven stáva geniálnym. Zomrel 26.3. 1827 vo Viedni. Jeho veľkolepý pohreb, napravil to, načo viedenská spoločnosť zabudla pri pohrebe ďalšieho velikána hudby Mozarta. Diela Beethovena sa stali nesmrteľnými a samotný Beethoven hudobným Bohom tedajšej doby.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?