Jules Verne - majster fantázie

Autor: Gabo Németh | 17.9.2011 o 8:58 | (upravené 17.9.2011 o 9:45) Karma článku: 2,79 | Prečítané:  349x

- Neverím, že všetky tie romány napísal on. Veď je to fyzicky nemožné. -

- Pravdepodobne má niekto niekoľko šikovných pisárov, ako kedysi Alexander Dumas. -

Takéto a podobné hlasy bolo počuť v Paríži začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia, keď úspešný spisovateľ Jules Verne publikoval ročne dva - tri romány ročne, ba i viac. Ovplývali nezvyčajnou fantáziou, evokovali pred čitateľmi budúce časy a ohromujúce vynálezy, hýrili dobrodružstvami vo vesmíre, na moriach a v exotických krajinách. Získavali si čoraz viac čitateľov nielen vo Francúzku, ale postupne po celom svete.

Jules Verne bol na vrchole svojich tvorivých schopností a spisovateľskej slávy. A zaujímavé je, že pôvodne sa nemal stať spisovateľ. Narodil sa 8. februára 1828 v Nantes, a keď vyrástol, rodičia ho poslali študovať právo do Paríža. Štúdium však nedokončil, zvábilo ho totiž divadlo. Napísal niekoľko operetných libriet, potom i kratšie práce a sníval o veľkej literárnej kariére.

Začal ju roku 1854, keď vydal prvú dlhšiu poviedku Zajatci polárneho mora. Nebola až tak úspešná, ako očakával, no nevzdával sa a veľký úspech prišiel až roku 1862 - vtedy vydal dobrodružný román Päť týždňov v balóne. Onedlho mu popredný parížský ponúkol doživotnú zmluvu: každý rok vydáva najmenej dva romány.

Veľký mág pera Jules Verne zmluvu podpísal a dodržiaval ju. V nasledujúcich rokoch a desaťročia napísal niekoľko dobrodružných a cestopisných románov, priam nabitých dobrodružstvami. Ich názvy sú pre čitateľov pojmom i dnes: Cesta, na mesiac, Dvadsaťtisíc míľ pod morom, Cesta okolo sveta za osemdesiat dní, Deti kapitána Granta, Dva roky prázdnin, Paťnásťročný kapitán,Maják na konci sveta.

Už za života sa stal jedným z najčítanejších spisovateľov doma i v zahraničí. Je ním i doteraz, jeho romány vychádzajú v nových a novších vydaniach. Sú známe aj aj zdramatizácii, a najmä z filmových prepisov a úspešných televízných seriálov. Jules Verne veľa cestoval, plánoval i cestu z Čierneho mora po Dunaji do srdca Európy. Na tejto ceste, ktorá sa neuskutočnila, by sa v Bratislave určite zastavil.

Ktovie, koľko románov, by bol tento spisovateľ - veľikán napísal, keby ho neboli zasiahli dve guľky z revolvera pomäteného synovca. Úspešný spisovateľ sa len ťažko pozviechal zo zranení, musel sa vzdať všetkých literárnych zámerov a veľkých cestovateľských plánov.

Hoci Jules Verne nemohol napísať všetko, čo zamýšľaľ, zanechal veľké významné literárne diela, stal sa zakladateľom obľúbeného žánru vedecko - fantastickej literatúry a dodnes jeho majstrovstvo pera čitateľov udivuje. Spisovateľovú fantáziu považovali mnohí za akúsi víziu, ktorá sa neskôr potvrdila. Písal o veciach, vynálezoch, ktoré neskôr uzreli svetlo sveta, hoci i po rokoch. Dnes sú už takmer všetky skutočnosťou. Zomrel 24.marca 1905.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?