Jules Verne - majster fantázie

Autor: Gabo Németh | 17.9.2011 o 8:58 | (upravené 17.9.2011 o 9:45) Karma článku: 2,79 | Prečítané:  345x

- Neverím, že všetky tie romány napísal on. Veď je to fyzicky nemožné. -

- Pravdepodobne má niekto niekoľko šikovných pisárov, ako kedysi Alexander Dumas. -

Takéto a podobné hlasy bolo počuť v Paríži začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia, keď úspešný spisovateľ Jules Verne publikoval ročne dva - tri romány ročne, ba i viac. Ovplývali nezvyčajnou fantáziou, evokovali pred čitateľmi budúce časy a ohromujúce vynálezy, hýrili dobrodružstvami vo vesmíre, na moriach a v exotických krajinách. Získavali si čoraz viac čitateľov nielen vo Francúzku, ale postupne po celom svete.

Jules Verne bol na vrchole svojich tvorivých schopností a spisovateľskej slávy. A zaujímavé je, že pôvodne sa nemal stať spisovateľ. Narodil sa 8. februára 1828 v Nantes, a keď vyrástol, rodičia ho poslali študovať právo do Paríža. Štúdium však nedokončil, zvábilo ho totiž divadlo. Napísal niekoľko operetných libriet, potom i kratšie práce a sníval o veľkej literárnej kariére.

Začal ju roku 1854, keď vydal prvú dlhšiu poviedku Zajatci polárneho mora. Nebola až tak úspešná, ako očakával, no nevzdával sa a veľký úspech prišiel až roku 1862 - vtedy vydal dobrodružný román Päť týždňov v balóne. Onedlho mu popredný parížský ponúkol doživotnú zmluvu: každý rok vydáva najmenej dva romány.

Veľký mág pera Jules Verne zmluvu podpísal a dodržiaval ju. V nasledujúcich rokoch a desaťročia napísal niekoľko dobrodružných a cestopisných románov, priam nabitých dobrodružstvami. Ich názvy sú pre čitateľov pojmom i dnes: Cesta, na mesiac, Dvadsaťtisíc míľ pod morom, Cesta okolo sveta za osemdesiat dní, Deti kapitána Granta, Dva roky prázdnin, Paťnásťročný kapitán,Maják na konci sveta.

Už za života sa stal jedným z najčítanejších spisovateľov doma i v zahraničí. Je ním i doteraz, jeho romány vychádzajú v nových a novších vydaniach. Sú známe aj aj zdramatizácii, a najmä z filmových prepisov a úspešných televízných seriálov. Jules Verne veľa cestoval, plánoval i cestu z Čierneho mora po Dunaji do srdca Európy. Na tejto ceste, ktorá sa neuskutočnila, by sa v Bratislave určite zastavil.

Ktovie, koľko románov, by bol tento spisovateľ - veľikán napísal, keby ho neboli zasiahli dve guľky z revolvera pomäteného synovca. Úspešný spisovateľ sa len ťažko pozviechal zo zranení, musel sa vzdať všetkých literárnych zámerov a veľkých cestovateľských plánov.

Hoci Jules Verne nemohol napísať všetko, čo zamýšľaľ, zanechal veľké významné literárne diela, stal sa zakladateľom obľúbeného žánru vedecko - fantastickej literatúry a dodnes jeho majstrovstvo pera čitateľov udivuje. Spisovateľovú fantáziu považovali mnohí za akúsi víziu, ktorá sa neskôr potvrdila. Písal o veciach, vynálezoch, ktoré neskôr uzreli svetlo sveta, hoci i po rokoch. Dnes sú už takmer všetky skutočnosťou. Zomrel 24.marca 1905.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?