Pali, iba pre teba

Autor: Gabo Németh | 3.12.2011 o 15:14 | (upravené 4.12.2011 o 7:37) Karma článku: 3,85 | Prečítané:  492x

Vyšiel som z domu na Hlavnú ulicu, prešiel na druhú stranu a vybral sa do trafiky kúpiť čerstvú tlač. Bolo čosi po pol siedmej, vietor si mráz brúsil na hrane a hral ľadové snežné blues.

Zvláštne, vonku bola zima, ako keď utne, ale mňa hrial zvláštny neskutočný pocit, ktorý sa nedal ničím zaplatiť. Kúpil som si Knižnú revue, pozrel sa na mladú trafikantku, mala havranie vlasy, možno v nich spala včerajšia noc s mesiacom, ktorý mi kradol spánok a nedovolil, v tú noc zaspať. Bdel som, nedokázal zaspať, ledva som čakal ráno. Nevedel som sa ho dočkať , kedy si spravím kávu a vykročím do trafiky.

Kúpil som si Knižnú revue č. 6/2011, zaplatil, vložil noviny do tašky a vybral sa domov. Otvoril som dvere do svojho bytu, kabát zavesil na vešiak a začítal sa. Bola tam. Strana šesť, hneď prvý odstavec. recenzia na moju tretiu básnickú zbierku Rodinný album. Podpísaný Pavol Hudák. Prečítal som si recenziu, bola pozitívna, čo ma prekvapilo a bol som nesmierne rád.

Ach, Pali. S Paľom som mal veľmi dobrý vzťah, mali sme rovnakú krvnú skupinu, menom poézia. Nikdy nezabudnem na naše prvé literárne stretnutie v Košiciach Po vydarenej akcii v literárnom klube Ozvena sme kráčali dolu na železničnú stanicu. Zaujala ho báseň, ktorú som vtedy napísal.

-Ako ťa mohla vôbec napadnúť takáto báseň? - opýtal sa ma. Cestou sme ju rozoberali slovo po slove.

- Aká báseň...., - nedalo pokoj Paliovi a stále o nej rozprával. Nakoniec skalopevne rozhodol. Treba to osláviť.

Kúpil na stanici dvojdecovku rumu, otvoril ju a riekol.

- Pasujem ťa do cechu básnického a teraz to stiahni. - Vypil som polovicu. Alkohol mi stúpol do hlavy, usmieval som sa ako divé jablko pred oberaním. Celý čas sme sa smiali, boli sme radi , že sme sa stretli a spoznali. Tento pocit dlho vo mne pretrvával, kým som opäť nešiel ráno do trafiky.

Bol január, presnejšie dvadsiateho januára 2011. Kúpil som si Knižnú revue, v nej stálo: 19. januára 2011 zomrel básnik Pavol Hudák. Skoro som zinfarktoval. Stislo mi v hrudi, príjemný pocit vystriedal smútok. Nedokázal som si predstaviť chvíľu, že sa už s Paľom nestretnem. Nikdy už nepríde na krst mojej novopripravovanej básnickej zbierky Ranná búrka bez teba. Už nikdy neprehovoríme, ani jedno slovo. Pretrhla sa odrazu niť a bolesť sa stala symbolom večnej rozlúčky s básnikom. Ale básnici nezomierajú. Ostáva po nich svetlo, básne, ktoré prežijú mnohé generácie.

Doma som si odrazu spomenul na Joža Urbana, Vojta Kondróta, Karola Péma, ktorí na nás už pozerajú z básnického neba. I ty, Pali, kdesi v básnickom nebi s dvojdecovkou v ruke mi objednávaš fleka pri stole a čakáš. Pali, ja určite príde, ale ešte neprišiel čas. Tú dvojdecovku vypijeme, až do dna.

Akoby zázrakom pri otvorenom okne mi na rímsu sadol holub, úplne biely ako sneh, ako spomienka na priateľa. Pohladil som ho, holub sa pozrel svojimi červenými očami, akoby rozumel mojej bolesti a vyriekol som.

- Pozdrav Palia. Odkáž, že prídem, ale ešte nenadišiel čas. Prídem určite. -

Anjel neba rozprestrel krídla a odletel hore do výšky oblakov. Dlho som na neho pozeral, kým sa z nestratil z oblohy . V jednom som si bol istý. Básnici neodchádzajú, spomienky tie navždy zostanú ako zima so zloženými krídlami, ktorá sa práve uhniezdila v konároch stromov, a hľadela z diaľky na tento vzácny okamih.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?