Zomrel Václav Havel. Odchádza veľký politik a veľký človek

Autor: Gabo Németh | 18.12.2011 o 13:28 | (upravené 18.12.2011 o 17:31) Karma článku: 4,24 | Prečítané:  484x

Dnes v ranných hodinách, zomrel politik, exprezident Václav Havel. Túto informáciu potvrdil jeho priateľ a zároveň výkonný riaditeľ nadácie Fórum 2000 Oldřich Černý.

Tento výnimočný politik a hlavne človek zomrel po dlhej ťažkej chorobe, vo veku 75 rokov.

Až človeku stisne pri srdci, keď sa dozvedá takúto smutnú správu. S Václavom Havlom pre mnohých, akoby navždy odchádzalo pravé, české bratstvo, ktoré Václav Havel prechovával k nám Slovákom. Bol to výnimočný človek, politik, ktorý ostal sebou samým, vždy jednoduchý a priateľsky. Jeho zrelosť politiky, pripomína taktiež veľkého syna slovenskej politiky Alexandra Dubčeka. V samotnom symbole a v osobe Václava Havla sa skrýva pravda, čestnosť, dva ozajstné princípy, na ktorých sa zakladá pravá demokracia.

Václav Havel sa narodil 5.10. 1936 v Prahe. Vyštudoval DAMU. Začiatkom 50 - tych rokov pracoval ako chemický laborant, potom ako javiskový technik Divadla ABC. V rokoch 1960- 68 bol dramaturgom a asistentom réžie Divadla na zábradlí a príležitostne sa živil ako robotník v Trutnovskom pivovare.

V roku 1968 sa stal signatárom otvoreného listu 150 spisovateľov a kultúrnych pracovníkov k otázkam demokratického procesu adresovaného ÚV KSČ, vtedajšiemu prezidentovi ČSSR Gustávovi Husákovi.

V auguste 1968 bol autorom rozhlasových komentárov, v roku 1969 vystúpil na politickom mítingu, zároveň bol obvinený z prípravy podvracania republiky. Bol spoluzakladateľom CHARTY 77. V roku 1979 bol odsúdený na 4, 5 nepodmienečne za podvracanie republiky. V septembri 1988 vystúpil verejne po 19 rokoch, no po zadržaní na Václavskom námestí 16. januára 1989, bol odsudený na 9 mesiacov nepodmienečne, v máji toho istého roku ho podmienečne prepustili . V decembri 1989 bol zvolený za prezidenta ČSFR. Bol navrhnutý na Nobelovu cenu za mier.

Od tejto doby Václav Havel vystupuje ako politik. - / dvakrát bol zvolený za prezidenta /.

Jeho celoživotné krédo bolo: Láska a pravda musí zvíťaziť.

Bol nielen politik, ale taktiež spisovateľ, dramatik. Práca v divadlách, v ktorých pracoval, mu dalo príležitosť privoňať k umeniu, ako takému. Václav Havel bol vynikajúci spisovateľ. Jeho neskutočne vynikajce dielo je Dálkový výsluch. Písal rozhlasové dramatické hry, ktorých hlavnou témou bola totalita a komunizmus. Odžil ho do slova, do poslednej litery. A tak skúsenosti vkladal do svojich literárnych diel.

Jeho diela boli príznačne po demokracii, na ktorej mu záležalo. Vždy prejavoval v sebe vynikajúceho politika. Známy je jeho prejav v americkom kongrese. Bol to človek veľkých kvalít. Takýchto politikov ako bol Václav Havel, bolo veľmi málo. Bol z tých , ktorí i po novembri 1989 bol za spoločný štát Čechov a Slovákov. Politické smerovanie Slovenska na čele s Vladimírom Mečiarom však nabralo iný smer.

V samotnej osobe Václava Havla strácame nepostrádateľného politika, človeka, s citom pre politiku, s citom pre umenie žiť, s krédom v srdci čistých hodnôt, ktoré sú základom pre spravodlivý, demokratický život.

Česť jeho pamiatke!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Chcete hypotéku? Banky zlacňujú, ale pomýliť sa dá ľahko

Ešte pred začatím jari, kedy sa predáva najviac hypoték, spustili banky akciové úroky.

KOMENTÁRE

Mihál opúšťa Sulíka. Máme na viac?

Predseda SaS je výraznou osobnosťou, ktorá ľudí rozdeľuje.

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Danko sa nás na nič nespýtal, hovorí šéf EPH.


Už ste čítali?