Zomrel Václav Havel. Odchádza veľký politik a veľký človek

Autor: Gabo Németh | 18.12.2011 o 13:28 | (upravené 18.12.2011 o 17:31) Karma článku: 4,24 | Prečítané:  490x

Dnes v ranných hodinách, zomrel politik, exprezident Václav Havel. Túto informáciu potvrdil jeho priateľ a zároveň výkonný riaditeľ nadácie Fórum 2000 Oldřich Černý.

Tento výnimočný politik a hlavne človek zomrel po dlhej ťažkej chorobe, vo veku 75 rokov.

Až človeku stisne pri srdci, keď sa dozvedá takúto smutnú správu. S Václavom Havlom pre mnohých, akoby navždy odchádzalo pravé, české bratstvo, ktoré Václav Havel prechovával k nám Slovákom. Bol to výnimočný človek, politik, ktorý ostal sebou samým, vždy jednoduchý a priateľsky. Jeho zrelosť politiky, pripomína taktiež veľkého syna slovenskej politiky Alexandra Dubčeka. V samotnom symbole a v osobe Václava Havla sa skrýva pravda, čestnosť, dva ozajstné princípy, na ktorých sa zakladá pravá demokracia.

Václav Havel sa narodil 5.10. 1936 v Prahe. Vyštudoval DAMU. Začiatkom 50 - tych rokov pracoval ako chemický laborant, potom ako javiskový technik Divadla ABC. V rokoch 1960- 68 bol dramaturgom a asistentom réžie Divadla na zábradlí a príležitostne sa živil ako robotník v Trutnovskom pivovare.

V roku 1968 sa stal signatárom otvoreného listu 150 spisovateľov a kultúrnych pracovníkov k otázkam demokratického procesu adresovaného ÚV KSČ, vtedajšiemu prezidentovi ČSSR Gustávovi Husákovi.

V auguste 1968 bol autorom rozhlasových komentárov, v roku 1969 vystúpil na politickom mítingu, zároveň bol obvinený z prípravy podvracania republiky. Bol spoluzakladateľom CHARTY 77. V roku 1979 bol odsúdený na 4, 5 nepodmienečne za podvracanie republiky. V septembri 1988 vystúpil verejne po 19 rokoch, no po zadržaní na Václavskom námestí 16. januára 1989, bol odsudený na 9 mesiacov nepodmienečne, v máji toho istého roku ho podmienečne prepustili . V decembri 1989 bol zvolený za prezidenta ČSFR. Bol navrhnutý na Nobelovu cenu za mier.

Od tejto doby Václav Havel vystupuje ako politik. - / dvakrát bol zvolený za prezidenta /.

Jeho celoživotné krédo bolo: Láska a pravda musí zvíťaziť.

Bol nielen politik, ale taktiež spisovateľ, dramatik. Práca v divadlách, v ktorých pracoval, mu dalo príležitosť privoňať k umeniu, ako takému. Václav Havel bol vynikajúci spisovateľ. Jeho neskutočne vynikajce dielo je Dálkový výsluch. Písal rozhlasové dramatické hry, ktorých hlavnou témou bola totalita a komunizmus. Odžil ho do slova, do poslednej litery. A tak skúsenosti vkladal do svojich literárnych diel.

Jeho diela boli príznačne po demokracii, na ktorej mu záležalo. Vždy prejavoval v sebe vynikajúceho politika. Známy je jeho prejav v americkom kongrese. Bol to človek veľkých kvalít. Takýchto politikov ako bol Václav Havel, bolo veľmi málo. Bol z tých , ktorí i po novembri 1989 bol za spoločný štát Čechov a Slovákov. Politické smerovanie Slovenska na čele s Vladimírom Mečiarom však nabralo iný smer.

V samotnej osobe Václava Havla strácame nepostrádateľného politika, človeka, s citom pre politiku, s citom pre umenie žiť, s krédom v srdci čistých hodnôt, ktoré sú základom pre spravodlivý, demokratický život.

Česť jeho pamiatke!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?