Piatok trinásteho

Autor: Gabo Németh | 8.1.2012 o 13:48 | (upravené 13.1.2012 o 9:07) Karma článku: 4,07 | Prečítané:  195x

Piatok a k tomu trinásteho, je deň, ktorý mnohých straší. Považujú ho za nešťastný nevydarený deň, kedy na čo siahneme pokazíme. Avšak každé prečo, má svoje preto. I piatok trinástého, vie o tom svoje. Má svoju históriu a verte, je opradený mnohými poverami.

Povôd povier trinástého v piatok sa spája iba od stredoveku. Dovtedy piatok trinásteho bol všedný obyčajný deň. Nie náhodou spájanie magického čísla trinásť. I jedno z porekadiel vraví .Trinásť Boh pri nás. Práve trinásť ľudí sa zišlo na poslednej večeri Ježiša Krista. Číslo trinásť tiež možno spojiť s faktom, že podľa lunisolárneho kalendára museli mať niektoré roky trinásť mesiacov, kým podľa solárneho gregoriánskeho kalendára a zároveň kalendára lunárneho a islamského, má každý rok dvanásť mesiacov.

Ďaľší možný povôd vychádza z nórskej mytológie. Dvanásť Bohov malo hostinu vo Valhalle. Zlomyselný Loki prerušil oslavu ako nepozvaný trinásty hosť a zinscenoval situáciu, slepý Boh temnoty Hod vystrelil na Balduru, Boha radosti a šťastia, šípom s imelovým hrotom. Baldur bol zabitý a Zem bola uvrhnutá do temnoty a smútku. Iná historická povera za vraví, že uväznenie Jacquesa de Molay, veľmajstra Rádu teplárov a 60 vysokopostavených rytierov v piatok 13. v roku 1307 kráľom Francúzka Filipom IV. je skutočný pôvod tejto povery. V tento deň chytili, uväznili a potom mučili tisíce templárov. Po ich priznaní boli popravení. Od tohto dňa ho následovníci templárov považovali za diabolský a nešťastný deň.

Je naozaj podivuhodné, že pozorovatelia zistili, pre mnohých je piatok trinásteho nešťastný deň. Psychológovia objavili, že niektorí ľudia v tento deň majú nehody, alebo ochorejú práve v piatok trinásteho. Je to pripisované k tomu, že ľudia podvedome v tento deň, typický pre piatok trinásteho, pociťujú úzkosť a obavy z tohoto dňa. Inštitút pre zvládanie stresu a fóbii v Asheville, v Severnej Kalifornii odhadol, že Spojené štáty samotné každý piatok trinásteho stratia 800 až 900 milióv dolárov len preto, že ľudia v tento deň nejdu a necestujú do práce.

Tento deň, piatok trinásteho, je známy v motocyklistickej komunite od roku 1981 sa motocykloví nadšenci a predajcovia zhromažďujú každý piatok trinásteho v kanadskom Port Dover, v provincii Ontário.Túto tradíciu začal 13. novembra 1981 Chris Simons aje asi 25 priateľov. Počet účastníkov stretnutí postupne rástol až na 100.000 ľudí, túto hranicu podujatie dosiahlo v auguste 2004.V Španielsku zas utorky trinásteho sú považované za nešťastný deň.

Ako vidíme piatok trinástého má naozaj svoju bohatú tradíciu i historickú minulosť. Je len na nás ako tento deň prežijeme. Pretože privolávajúca úzkoť a strach z tohto dňa neveští nič dobré a naozaj môže priniesť pre nás nešťastie v podobe tohto magického dátumu. Tak prežime piatok trinásteho, čo v najväčšie pohode, bez nešťastných peripetií a nech opak je pravdou, nech piatok trinásteho je pre všetkých naozaj vydarený deň.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?