Piatok trinásteho

Autor: Gabo Németh | 8.1.2012 o 13:48 | (upravené 13.1.2012 o 9:07) Karma článku: 4,07 | Prečítané:  195x

Piatok a k tomu trinásteho, je deň, ktorý mnohých straší. Považujú ho za nešťastný nevydarený deň, kedy na čo siahneme pokazíme. Avšak každé prečo, má svoje preto. I piatok trinástého, vie o tom svoje. Má svoju históriu a verte, je opradený mnohými poverami.

Povôd povier trinástého v piatok sa spája iba od stredoveku. Dovtedy piatok trinásteho bol všedný obyčajný deň. Nie náhodou spájanie magického čísla trinásť. I jedno z porekadiel vraví .Trinásť Boh pri nás. Práve trinásť ľudí sa zišlo na poslednej večeri Ježiša Krista. Číslo trinásť tiež možno spojiť s faktom, že podľa lunisolárneho kalendára museli mať niektoré roky trinásť mesiacov, kým podľa solárneho gregoriánskeho kalendára a zároveň kalendára lunárneho a islamského, má každý rok dvanásť mesiacov.

Ďaľší možný povôd vychádza z nórskej mytológie. Dvanásť Bohov malo hostinu vo Valhalle. Zlomyselný Loki prerušil oslavu ako nepozvaný trinásty hosť a zinscenoval situáciu, slepý Boh temnoty Hod vystrelil na Balduru, Boha radosti a šťastia, šípom s imelovým hrotom. Baldur bol zabitý a Zem bola uvrhnutá do temnoty a smútku. Iná historická povera za vraví, že uväznenie Jacquesa de Molay, veľmajstra Rádu teplárov a 60 vysokopostavených rytierov v piatok 13. v roku 1307 kráľom Francúzka Filipom IV. je skutočný pôvod tejto povery. V tento deň chytili, uväznili a potom mučili tisíce templárov. Po ich priznaní boli popravení. Od tohto dňa ho následovníci templárov považovali za diabolský a nešťastný deň.

Je naozaj podivuhodné, že pozorovatelia zistili, pre mnohých je piatok trinásteho nešťastný deň. Psychológovia objavili, že niektorí ľudia v tento deň majú nehody, alebo ochorejú práve v piatok trinásteho. Je to pripisované k tomu, že ľudia podvedome v tento deň, typický pre piatok trinásteho, pociťujú úzkosť a obavy z tohoto dňa. Inštitút pre zvládanie stresu a fóbii v Asheville, v Severnej Kalifornii odhadol, že Spojené štáty samotné každý piatok trinásteho stratia 800 až 900 milióv dolárov len preto, že ľudia v tento deň nejdu a necestujú do práce.

Tento deň, piatok trinásteho, je známy v motocyklistickej komunite od roku 1981 sa motocykloví nadšenci a predajcovia zhromažďujú každý piatok trinásteho v kanadskom Port Dover, v provincii Ontário.Túto tradíciu začal 13. novembra 1981 Chris Simons aje asi 25 priateľov. Počet účastníkov stretnutí postupne rástol až na 100.000 ľudí, túto hranicu podujatie dosiahlo v auguste 2004.V Španielsku zas utorky trinásteho sú považované za nešťastný deň.

Ako vidíme piatok trinástého má naozaj svoju bohatú tradíciu i historickú minulosť. Je len na nás ako tento deň prežijeme. Pretože privolávajúca úzkoť a strach z tohto dňa neveští nič dobré a naozaj môže priniesť pre nás nešťastie v podobe tohto magického dátumu. Tak prežime piatok trinásteho, čo v najväčšie pohode, bez nešťastných peripetií a nech opak je pravdou, nech piatok trinásteho je pre všetkých naozaj vydarený deň.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?