Recenzia: Eromantické láskovníky Yvone du Rich

Autor: Gabo Németh | 21.1.2012 o 17:11 | (upravené 21.1.2012 o 19:13) Karma článku: 7,39 | Prečítané:  403x

Vydavateľstvo Slnce, Senec : rok 2011

Zbierka básní poetky Eromantické láskovníky Yvone du Rich. vl. menom Ivony Ďuričovej , je výsledkom dlhej cesty, popretkanú literárnymi skúsenosťami, dlhej cesty za poéziou a slovom, ako takým. Dalo by sa povedať - je to cesta už zrelej autorky, ktorá sa nám čitateľom prihovára úrodou svojich básní, ako doslova, tak i dopísmena, do poslednej bodky tejto príťažlivej zbierky.

Samotný názov už veľa napovedá - Eromantické láskovníky. Už názov básnickej zbierky súvisí s úrodou. Eromantické láskovníky a vidieť, že sa urodilo, čosi plodné a úrodné. V básniach Yvone du Rich. cítiť lyrickú klasiku s prvkami moderných básnických prostriedkov. Tak vznikli príťažlivé básne, s novým puncom. Tak, akoby svojim básniam autorka dala nový šat. Básne sú plné lásky, ľudského citu, tejto známej reči srdca, akoby básne žiarili a vložili tak do dlane, to zvláštne teplo, ktoré básne majú a musia dať čitateľovi.

Eromantické láskovníky Ivony Ďuričovej obsahujú 52 básní. Zbierka je zložená do štyroch častí, takzv. Láskovníkov jarných, Láskovníkov letných, jesenných a zimných. Každá takáto kategória má svoje čaro a atmosféru, k nej prináležia samozrejme zrelé básne, plné sviežosti a dokonalosti.

I čiernobiele ilustrácie Oksany Lukomskej, ostávajú akýmsi nábojom, výtvarným impulzom, ktorý básne Yvony Du Rich posúvajú vpred a vpred. Samotná obálka Zdenky Nedomovej, akoby sa k nám prihovárala jazykom farieb, ktorým na prvý pohľad sa stáva príťažlivý a dodáva pocit zvláštnej, ale predsa priťahujúcej obrazotvornosti.

Autorka vie, čo je zamknúť sa do vlastnej kúpelne. Vie vnímať intímnu samotu vlastného tela a podať to pútavo a zaujímavo. Báseň Zamkla ma kúpelňa str.20, kde autorka vraví: Konturovacou ceruzkou na pery / si tetujem tvoje monogramy na pokožku pred zrkadlom / na pravom mieste ľavom prsníku srdce na srdce // už čoskoro linky tvojich pier / budú vpisovať do mňa to / čo si zozbieral/ kým nebolo možné/ dotýkať sa v jednom rybníku /. Zaujímavá sa stáva i báseň, ktorá nesie názov Oranžová: Slnko oblečené do reflexnej vesty/ ďaleko od ľudí / aj od sentimentu červených večerných románov / kontruje mojej autoreflexii // brúsim hrdzu zo zvyškov sírových lží/ jeden ma nimi chcel upáliť / lebo som nerozumela konvencii trhového mechanizmu / obchodu s falzifikátom tovaru označenom láska .

Ďalšia je báseň s moderným názvom Postlúdium str. 38 /...hrozná... / obsahy štiav stopových prvkov ústi/i/a v naplnení bobúľ / do praskania vytečením / duchovia prenikajú pokožkou / iba tak poláskať komory / chodby i prúdy // pavučinou sa vinie s /vetríkový homér/ aj vláčnosť / zotrvať objatá. Autorka taktiež vie, že hodiny v prítmi chodia po špičkách. Ako to tvrdí str. 56 / zakuklená do seba / snažím sa uspať melanchóliu/ na rozdiel od pozitívneho myslenia / neletí / ležím s ňou rovnobežne / rovnoležne / chýba ruko - jemník / výboje dôvernosti na h/ladenie h/rán . Zbierkou k záveru, akoby nastalo lúčenie str. 62 Lúče/nie / stále bude dostatok svetla / vnímanie piatimi zmyslami / je klamlivá projekcia / slnko sa nevystavuje na obdiv / iba svieti /

Básne Ivony Ďuričovej sú prínosom do slovenskej poézie, akousi bránou ku kvalitným básniam, bez ktorých cesta za poéziou neexistuje a nemôže ani existovať. Zastavme sa na tejto neskutočnej ceste a začítajme sa do básní Ivony Ďuričovej, do jej Eromantických láskovníkov. Verte, že sa to oplatí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?