Večná pieseň pre Karola

Autor: Gabo Németh | 11.2.2012 o 7:28 | (upravené 11.2.2012 o 9:11) Karma článku: 4,45 | Prečítané:  371x

Keď sa povie Karol Duchoň, vyjaví sa charizmatický človek, s otvorenou náručou pre všetkých a hlavne hity, ktoré chytia mnohých za srdce. Je to jednoducho Karol, Karči, náš nenahraditeľný Karol Duchoň. Vždy usmiaty a plný optimizmus rozdať sa donekonečna.

Karol Duchoň bol raz taký - spevák vysokých kvalít s tými najväčšími hitmi. I po rokoch tieto hity ostávajú v nás a rezonujú ako čas, ktorý človek nezastaví. Ale predsa, pozastavme sa, zaspomínajme na speváka, hudobníka, pre ktorého celoživotné krédo bol spev, pesničky. Jeho mohutný hlas ako rieka, akoby sa rozozvučala a zalievala všetkých. Do ticha počuť tóny, až nás chytajú zimomriavky.

Taký bol človek spevák - priateľ nás všetkých Karol Duchoň.

Možem povedať, so stopercentnou istotou, že tromfol i Karola Gotta. Jednoducho Duchoňov hlas, bol zaliaty do zvona, so všetkým čo k tomu patrí. Vraví sa, že nadovšetko miloval ľudí, bol spoločenský, rád sa s ľuďmi stretával. Jeho pesničky navždy ostanú hitmi a Karol Duchoň ostane právom v sieni nezabudnuteľných spevákov. Navždy sa vryje do pamäti tých, ktorí ho mali radi ako speváka.

Karol Duchoň sa narodil 21. apríla 1950, v Galante. Jeho matka Oľga pochádzala z Báčskeho Petrovca, otec bol riaditeľom strojárského učilišťa v Galante. Jeho spolužiačkou bola / teraz známa slovenská speváčka/. Karol študoval na strojníckej priemyslovke v Partizánskom, ktorú nedokončil, viac sa venoval hudbe spevu a hre na gitare.Štúdium prerušil. Počas dovolenky s rodičmi v Juhoslávii, kedy odišiel vystupovať s orchestrom Jaroslava Mikulu do zahraničia.

V roku 1968 stretáva Roba Kazíka, ktorý má vtedy bítovú skupinu The Ice Boys / Ľadoví muži /. Začínajú spolu hrávať na rôznych podujatiach, okreme toho v klube, v Zlatých Moravciach, aj na čajových večeroch. V roku 1969 začína Karol Duchoň vystupovať Evou Mázikovou. V televízii vystupuje v malej hitparáde s piesňou Uber pary / je to coververzia hitu Sugar sugar od skupiny The Archies so slovenských textom Alexadra Karšaya /. Tento Duchoňov spevácky debut zaujal slovenských skladateľov a textárov a začínali sa oňho ako o speváka zaujímať.

V roku 1970 vystúpil na Bratislavskej lýre s pesničkou Mám ťa rád, no neuspel. Neskôr za začal spolupracovať s takými spevačkami ako je Eva Kosztolányiová, s ktorou v roku 1970 získali striebornú Bratislavskú lýru za interpretáciu piesne / Chvála humoru - textár piesne Tomáš Janovic /. Prichádzajú ďaľšie ponuky na spoluprácu s Pavlom Zelenayom. Nezabudnuteľný je z pera autora hit Zem pamätá. Pieseň získala zlatú Bratislavskú lýru a v medzinárodnej súťaži brondzovú Bratislavskú lýru. V tomto roku zakladá Karol Duchoň svoju skupinu Prognóza.

V japonskom Tokiu získava s piesňou Čardáš dvoch sŕdc. Tento hit sa japonskému publiku páčil, aj keď textu nerozumeli, rytmus a melódia hitu jednoznačne zabodovala, až japonské publikum vstávalo famózne nášmu Karolovi tlieskali. Čo sa často v Japonsku nestáva. V roku 1976 v Nemecku Duchoň vydáva album. Album bol úspešný a nemecká hudobná kritika ho nazvala slovenským Tom Jonesom. V osemdesiatych rokoch začal splupracovať s V V - Systém Vlada Valoviča a neskôr od roku 1982 so skupinou Za-ja-ce kapelníka Zajáčka.

Duchoň naspieval množstvo hitov speváčkami ako je Marcela Laiferová, Dušaň Grúň Jana Kociánová, Stačí spomenúť hity ako Kamenný kvietok Vonia kakao. No k jeho naj najznámejším hitom je hit v Dolinách, Elena ty si život môj, Mám ťa rád, Šiel, šiel, šiel, Dievča z Budmeríc, S úsmevom, Smútok krásnych dievčat, a rad ďaľších a ďaľších neskutočných hitov dvadsiateho storočia,. Vystupoval na Kube, vo Švajčiarsku, v Nemecku, v Sovietskom zväze, Franzúsku, Poľsku, Maďarsku a v Bulharsku.

Karol Duchoň navždy ostane nezabudnuteľným hudobným zjav so zlatom v hrdle. Ostáva v našich spomienka, a ani čas nedovolí, aby jeho hity zapadli. Pretože Karol Duchoň, tak ako jeho hity je nesmerteľný a vždy prítomný medzi nami. Jeho úsmev, pesničky, charizma, akoby vždy bola prítomná, a dala vedieť, že Karol Duchoň je slovenská , i svetova hudobná legenda všetkých čias.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?