Deň svätého Valentína a jeho história

Autor: Gabo Németh | 14.2.2012 o 7:24 | (upravené 14.2.2012 o 8:26) Karma článku: 5,72 | Prečítané:  260x

14. február - Deň svätého Valentína, deň plný lásky a vášne. Deň, kde hlavné slovo má láska. V tomto rýchlom svete plného zhonu a stresu, si možno tento deň, ani neuvedomujeme.

Avšak ten, ktorý naozaj ľúbi srdcom, je deň Svätého Valentína menším sviatkom, kde sa odkryjú srdcia a spoja sa dlane ako mosty v mene lásky, hádam toho najkrajšieho citu, aký môže vôbec existovať. Bez lásky je človek ako nebo bez Boha. Navždy stratení. Ten, kto má deň Svätého Valentína každý deň a žije srdcom pre svoju lásku, môže s kľudným svedomím povedať, žijem s láskou v srdci a lásku i prijímam. Veď láska je akýsi pokrm na každodennom stole, bez lásky to nie je ono, nie je to pravé orechové. Samota zabíja a bez lásky, sú vždy prázdne dlane. Niet sa o koho oprieť, koho milovať.

Tradícia a história dňa Svätého Valentína spadá do tretieho tisícročia, je opradenený človekom, kňazom, ktorý sa pričinil o to, aby sa 14. február navždy stal pamätný dňom zamilovaných, pamätným dňom lásky. Valentínska legenda vraví , že rímsky cisár Claudius II. chcel vytvoriť silnú armádu, aby umocnil svoju moc a bol cisárom, ktorý má všetko pod dohľadom. Práve armáda mala ukázať jeho moc, silu a postavenie na cisárskom tróne. Aby armáda bola pevná a na boj vždy sústredená zakázal sobáše, respektíve do stavu manželské bolo zakázané vstupovať mladým párom. Do tohto stavu mohli vstúpiť len tí, ktorí neboli vhodní na vojenské remeslo, alebo tí, ktorí svoje roky v armáde odslúžili.

Rímsky kňaz Valentín však nerešpektoval svojho cisára. Napriek upozorneniam zo strany úradov, naďalej v tajnosti sobášil mladých ľudí, ktorí si chceli vyslúžiť túto sviatosť. Jeho konanie bolo čoskoro odhalené, bol vzatí do väzenia. Napriek mučeniu odmietol ponuku zachrániť si život zrieknutím sa Krista. Cisár Claudius II. ho poslal katovu sekeru presne 14. februára roku 269. Preto je tento deň pre zaľúbených tak významný a stáva sa symbolom lásky a spoločnej reči sŕdc.

Francúzsky vojvoda Karol Orleánsky patrí medzi zakladateľov tradície zaľúbených takzvaných valentínských lístočkov. Po prehratej bitke pri Azincourte v roku 1415 sa dostal do britského zajatia. Z londýnského Toweru poslal svojej žene do Franzúzska prvú valentínku - niekoľko veršov, pozornosti a horúcej lásky, vášne k nej. Komercializácia zasiahla deň svätého Valentína, až v 19. storočí. Tradícia a sláva tohto sviatku zaľúbených sa rozšírila po celom svete. Prvé predtlačené valentínske pozdravy boli jednoduché. Dnešná ponuka pohľadníc, kvetov, plyšových srdiečok je omnoho pestrejšia. Slová o vernosti, trpezlivosti, s vyznaním mám ťa rada, sú vždy na mieste stále. Nielen v čase sviatku zaľúbených na deň svätého Valentína.

Preto nech deň svätého Valentína nech sa stane spoločnými brehmi ľudských sŕdc, pre lásku, vášeň, nielen v tento krásny deň zamilovaných, ale v každý deň. To je hlavné posolstvo svätého Valentína . Láska vždy spája a spája brehy z dvoch strán. A svätý Valentín je symbolom, pre ktorý je nutné si uvedomiť tento deň, milovať, strácať a občas i odpúšťať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?