Psia pokora

Autor: Gabo Németh | 4.8.2012 o 20:03 | (upravené 5.8.2012 o 13:01) Karma článku: 11,58 | Prečítané:  230x

Cintorín  bol miestom, kde  sa rád vracal, miestom , kde i bolesť sa skláňal nad silou a mocou Spasiteľského neba. Vždy cítil, že tam musí zanechať spomienky, pozrieť sa  krížu do tváre a spýtať sa Najmocnejšieho. - Prečo? -

Toto miesto ho vždy priťahovalo.

Rád sa prechádzal pomedzi hroby svojich blízkych, tu stretával ich osudy, tu sa slzy pretínali so smútkom v srdci ako opustený ostrov, aspoň tak to cítil a prežíval, keď s pokorou niesol bolesť za všetkých a zapaľoval večné svetlo ľuďom, ktorých mal tak rád.

Keď zavrel bránu cintorína, čosi sa v ňom pohlo, ten obraz vysokých tují, nemých  strážcov večného pokoja. Opierali sa o vietor a hľadali svoje pevné miesto v zemi, vlastne už ich našli, spolu na tomto mieste, zapustili tu korene a bolesť, spájajúcu všetkých pri hroboch, ktorí sa prišli ponoriť sa  do vlastných sĺz a spomínať.

Prvé zastavenie bolesti.

Na túto bolesť  sa jednoducho nedá zvyknúť. Nedá sa to, nedokáže to. Tu leží jeho priateľ z detstva. Zapáli sviečku a sám zložený v bolesti, hľadí na jeho hrob. Opustil  ho nečakane, vo chvíli, keď to najmenej čakal. Odišiel, ani sa nerozlúčil.

Narovná veniec na jeho kríži, je rovnako veľký, ako je ho, keď hľadí bolesti cez slzy, keď pohládza kríž mŕtvého priateľa a verí, že raz všetko prebolí. Tak som tu,  priateľu. Spravodlivosť? To mu sa vraví spravodlivosť? Obzrie sa navôkol, to ticho medzi hrobmi ho neprekvapí, miluje ho, ten večný pokoj v duši, z ktorej klíči každá bolesť.

Druhé zastavenie bolesti.

Tu našla svoje miesto jeho kamarátka z detstva. Má pocit, že vystúpil z vlaku na slepej koľaji. Srdce sa mu zastaví, na chvíľu stratí reč, potom  to perpetum mobile v hrudi  reštartuje a začína opätovne, odznova, prežívať bolesť.

Eva, odpočívaj v pokoji, tie ruže na tvojom hrobe tisíckrát zvädli, on však nezabúda, na kamarátstvo, ktoré v čase študenských čias, tak veľmi potreboval. Bola si mu oporou, možno teraz potrebuješ oporu práve ty, preto  je  tu. A vždy s tebou bude, pretože priatelia, kamaráti, nezomierajú, iba vtedy, keď navždy odchádzajú, žijú vždy, keď si ich nosíme v srdci, hoci so smútkom v očiach, ale s večným pocitom ruži spomienok na každý deň.

Druhé zastavenie  bolesti.

Stará mama.

Pri jej hrobe kľačí, s pokorou, s úctou k žene, mal  ju nesmierne rád. Bola mu modlitbou na každý deň i šťastím kríža, že v takom veku ešte bola  medzi  nimi. Spoločné vianočné chvíle, keď starkine koledy sa niesli ich  bytom a všetci  boli radi, že sú úplná rodina. To ona ho učila prvý otčenáš, to ona prvá mu ukazovala cestu k Bohu, veľmi si priala, aby si ju našiel. Keď vstúpil po prvýkrát do kostola, rozplakala sa.

Tak konečne, jej vnuk, syn, nezblúdil. Vždy ukazovala zmysel bolesti na križi, aj svojím ťažkým životom, tú potrebnú bolesť kríža ako každodenný chlieb. Pochopil ju, keď  jeho mama ochorela a ostala v nemocnici. Pochopil. Boh ju vrátil do životu späť medzi  svojich blízkych, medzi rodinu, ktorú ju majú radi a stále jej lásku potrebujú. Verí preto v Božiu silu, v Božiu moc, je mu čosi dlžný a miluje ho.

Ticho preruší štekot. Pri kríži na seba brešú akýsi psy, práve nečakane prišli  spoza deravého plota cintorína. Väčší hnedý pes neprestáva štekať a dobiedzať do  menšieho. Psisko neustupuje ani o krok, šteká, až prichádza okamih, kedy chce na čierneho malého psa zaútočiť. Vtedy malý pes zráznie a ostro zabreše. Svoj pohľad  upriamil na kríž s vystretým Kristom.

Hľadí a pozerá na toto neskutočné divadlo. Psy sa nedajú, každý svojim spôsobom bojuje za seba. Väčší  stále v prevahe, a ten slabší bezmocnejší,  sa odrazu  otoči a tvárou ku krížu zdvihne predné laby, akoby prosil Boha. - Pomôž, Bože, slabému! -

Psy stíchnu, menší pes vystúpi zo zovretia  mocnejšie a ľahne si ku krížu. Sviečky osvetľujú jeho psiu papuľku, akoby prosil, - Bože zastav to, ak môžeš! - Oblial ho zvlášný pocit, položil kahanček na hrob starej mamy a vykročil vpred.

Veľký pes sa  nemu pridal, zastal pri kríži a sadol si ku krížu so psiou pokorou. Zvláštna scéna, zapáli sviečku a všetci, on a sediaci psy hľadia plameňom sviec do tváre. I vietor stíchol, sadol  si na kameň a stal sa na chvíľu pozorovateľom na trojicu, zvláštnu trojicu, ktorí sa korili bolesti, vedeli o nej viac než dosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?