Víťaziť láskou

Autor: Gabo Németh | 26.11.2012 o 14:47 | (upravené 26.11.2012 o 18:03) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  111x

Častokrát pri pohľade na tento náš svet, sa pýtam sám seba ako bojovať proti tomu to zlému, skazenému svetu? Ako šľachetný človek slova, ktorý má blízko k poézii, v ktorej vidím, to skutočné dobro, kráčajúce človeka  k človeku, mám na zreteli poéziu Milana Rúfusa. Jeho básnická tvorba bola a dodnes ostáva plná skutočnej lásky, ako jedinej zbrani proti všetkému zlu.

Možno je to i tým, že ma jeho  poézia veľmi oslovila, a tým i  súhlasím s jeho filozofiou, že bojovať proti zlu sa dá slovom i láskou. To sú najkrajšie atribúty, hodného človeka, kto ich naozaj vyznáva, má vždy blízkych okolo seba, vždy je opradený láskou, ktorá sa mu vracia ako chlieb na každodenný stôl.

Svet je naozaj tak zlý? Skutočne? Uvažujúc nad tým,  musím použiť text pesničky Kamila Petraja, ktorý píše. Svet je zlý, možno tým je krásny. A možno je zlý..., je však i  krásny, pretože je v ňom dostatok lásky pre všetkých. A opäť si pripomínam verše Milana Rúfusa, to  ľudské teplo, ktoré z jeho básní vyžaruje a i po rokoch, a  vyžarovať vždy  bude. Svet lásku má vraví ďalší text vianočnej pesničky v podaní  Pavla Haberu a Petra Dvorského. Jedno je isté láska medzi ľuďmi nikdy nevyhynie, láska vždy láskou ostane, kým  ľudia budú existovať.

Blížia  sa Vianoce i srdcia sa nám zľudšujú sú naplnené tou najkrajšou poéziou na slame, narodením Krista, sú naplnené láskou, ktorá kotví v každom z nás.  Je to večné posolstvo, musí  ho cítiť i  vták nad oblohou, i človek, a  klamať sa, že  láska neexistuje, je klamaním seba samého. Sám sa taký človek vrhá do priepasti plnej tmy, v ktorej sa svetlo pre neho nikdy nezrodí. Láska pramení z človeka, ako samotná poézia.  Je potrebné občas pozrieť sa do zrkadla, aby sme zistili, akí sme, ako nás láska robí šťastným na túto krátku chvíľu na zemi, na ten krátky čas, čo sme tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?