Politický profil ženy, političky Ivety Radičovej

Autor: Gabo Németh | 28.12.2012 o 5:51 | (upravené 28.12.2012 o 7:41) Karma článku: 7,50 | Prečítané:  475x

Žena, politička, podpredsedníčka SDKÚ - DS, bývala premiérka SR Iveta Radičová sa nezmazateľne zapísala do dejín slovenskej politiky ako prvá premiérka samostanej Slovenskej republiky. Táto politička sa stala symbolom čistej politiky, ktorá na našej politickej scéne chýbala a vždy chýbať bude. Iveta Radičová dokázala, že politika sa dá robiť i s čistými rukami a úprimným srdcom pre občana - voliča.

Dovolím si povedať, že takýchto politikov, akým bola Iveta Radičová  je veľmi málo.  S touto ženou a političkou v jednej osobe prichádzala akási nádej k lepšiemu, k lepším tvorivým hodnotám pre Slovensko. Svet potrebuje čestných a spravodlivých ľudí aj v politike a to je skutočnosť, bez ktorej sa žiadna krajina nepohne. Pokiaľ politici budú hrať nefér, pokiaľ budú  iba v parlamente politikárčiť v prospech seba, vždy to bude politika o ničom. Krajina bude zapadať do záhuby a bude sa vracať do čias minulých.

Iveta Radičová priniesla svetlo, nádej, že i politik môže hrať férovú hru voči voličovi - občanovi. Ako všetci vieme, táto nádej zhasla skôr, ako sa vôbec rozžiarila. Napriek všetkému za a proti, Iveta Radičová pre milióny ľudí ostáva politička na správnom mieste. Veď, ktorý politik by položil svoju hlavu na klát v prospech Slovenska. Iveta Radičová tak spravila, učinila. Je hlboké gesto hodné politika, akým Iveta Radičová je a vždy bude.

Iveta Radičová / nar. 7.12. 1956  v Bratislave /

V rokoch 1975 - 1979 študovala na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave / katedra sociológie /

V rokoch 1983 - 1986 pracuje  na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, na katedre sociológie.

Rok 1990

Štúduje na Oxford Universite

Rok 1997

získavá docentúru na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave

/ na tému problémy sociálnej politiky /

Rok 2005

Získava profesúrú na Filozofickej fakulte Univerzity  Komenského v Bratislave.

 

Iveta Radičová pred vstupom do politiky pôsobila na katedre politilógie UK v Bratislave, kde od roku 1997 bola koordinátorkou výskumu . V roku 1992 založila neziskovú organizáciu S.P.A.C.E  - Centrum pre analýzu sociálnej politiky, v ktorom  bola jeho riaditeľkou. V roku 2005 sa stáva riaditeľkou SÚ SAV  v Bratislave. Od toho istého roku bola profesorkou na Katedre sociólógie Fakulty sociálnych vied a dravotníctva UKF v Nitre, súčasne sa stala členkou Vedeckej rady Fakulty. Popritom zastávala rad ďalších funkcií, ktoré sú späté s jej prácou v oblasti sociológie a sociálnych vied. Jej kľúčovou kvalifikáciou je orientácia na verejné dianie a verejnú politiku, na sociálnu politiku a zamestnanosť so špecifickým dopadom na problémy  ako také. Iveta Radičová taktiež pôsobila na univerzitách v USA, Veľkej Británie, Švédsku, Fínsku a Rakúsku. Okrem toho pôsobila ako expert Vlády SRv Komisii pre rodinu, na Ministerstve privatizácie a v Komisii prevencie drogových závistlostí, bola výkonnou riaditeľkou Slovenskej sociolologickej spoločnosti a  NISP Acee - siete organizácie a škôl verejnej politiky. v strednej a východnej Európe. Bola  a je koordinátorkou viacerých výskumných projektov.

 

Vstup Ivety Radičovej do politiky

V rokoch 1990- 1992 bola členkou VPN.  Do roku 2005 sa venovala profesionálnej kariére.Vo vláde Mikuláša Dzurindu bola po demisii Ľudovíta Kaníka stranou SDKÚ - DS nominovaná na post ministerky práce a sociálnych vecí SR. Po uplynutí funkčného obdobia v júli 2006 sa v novembri 2006 stala  členkou SDK-DS. 17. novembra bola zvolená za podpredsedníčku strany SDK- DS. pO parlamentých voľbách sa stala poslankyňou  národnej rady za stranu SDK-DS. V prezidenských  voľbách v roku 2009 postúpila do druhého kola, kde získala až 44,47 percent hlasov voličov. Po parlamentých voľbách 2010 bola prezidentom Ivanom Gašparovičom vymenovaná za premiérku SR. Po hlasovaní v Národnej rade o dôvere vláde zo 126 poslancov hlasovalo 55  za, hlasovania sa zdržali 9-ti  poslanci. Ako premiérka Iveta Radičová nezískala potrebných 76 hlasov a jej vláda padla. Otázka jej dôvery bola spojená s otázkou prijatia erovalu.

Iveta Radičová ostáva ďalej  v očiach svojich voličov, političkou s ľudským srdcom, ktorá si vždy vedela nájsť cestu k občanovi. Na nič sa nehrala,  bola priama , otvorená, vedela priznať i svoje chyby, no vždy v každom okamihu v politike hrala fair - play, čo volič, občan vedel oceniť. Je veľmi potrebné, aby Slovensko malo takých politikov, aby politici  dozreli , boli zčasti  ako politička, bývalá premiérka SR, čístí, svedomití, no najmä ľudskí. Verme, že Iveta Radičová sa do politiky vráti. Slovensko  takých politikov jednoznačne  potrebuje. Slovensko potrebuje Ivetu Radičovú.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?