Zdenka Laciková Recenzia: Gabriel Németh Rodinný album

Autor: Gabo Németh | 9.1.2013 o 21:12 | (upravené 12.1.2013 o 18:53) Karma článku: 4,73 | Prečítané:  773x

Gabriel Németh Rodinný album Košice , Vienala,  s.r.o. 2009

 

 

Koncom roka 2009 sa mi dostala do rúk nová kniha poézie Gabriela Németha s názvom Rodinný abum. Vo svojej tretej zbierke /po tituloch Za súmraku a Slnko nad básňou/ autor pokračuje v načrtnutej línii a ponúka čitateľom 47 sviežich básní.

Gabriel Németh, ktorý je členom Spolku slovenských spisovateľov, pracuje ako knihovník v meste Čierna nad Tisou. Ku knihám má blízko a tú svoju, najnovšiu, venoval mame úvodným vyjadrením: „S láskou matke, za život, za lásku, za prameň jej rúk, z ktorých vyviera živá voda".

Vzťah, ktorý k matke prechováva, nie je sentimentálny, ale okrem náklonnosti vyjadruje obdiv a vďačnosť.  Prihovára sa jej básňami Dozrievanie, Spomienka na detstvo, Ako besceller, Dar a Ruže pre mamu. Vyznaním vďaky je napríklad záverečný fragment zo Spomienky na detstvo:

„...Keď myslím

na tvoje ruky drahá mama,

v ktorých sa

vždy môžem skryť.

Prísť domov

a zabudnúť na priepasť.

Sú chvíle,

keď sa v tvojom srdci

prebúdza večný Jeruzalem.

Keď sa zdá.

Všetko je kríž."

Hneď úvodná báseň Rodinného albumu prezrádza autorovo krédo - veriť, žiť a milovať. Básnik naznačuje, že šťastie prichádza zvnútra a že najdôležitejšou hodnotou v živote je láska.

Németh sa okrem opisu vlastných pocitov a postojov nevyhýba ani reakciám na spoločenskopolitické dianie, čoho dôkazom sú básne Zabili Bénazír Bhúttovú /str. 13/, Odchádza básnik - za Milanom Rúfusom /str. 27/  alebo ľúbostná báseň Kúpim ti Ameriku  /str. 54/ s expresívnym výrokom: „Ty uveríš, že ťa milujem viac ako Obama svoje prezidentské kreslo. Pochopíš veci dávno nepoznané."

Kniha je výkrikom. Ukazuje volanie túžby po láske. Potvrdzujú to verše Tvoje oči pre pieseň aj veta z básne Tajomstvo: „Ktosi sa oprel o vietor a myslím na lásku" alebo slová „Poludnie je trblietavý peniaz, za ktorý si nebo v tvojich očiach nekúpim." /Samota v rámci programu, str. 58/.

Niektoré autorove myšlienky sa prelínajú a pretekajú z básne do básne, čím vytvárajú súvislú niť, ktorá čitateľa vedie po stránkach knihy. K takým patrí verš: „I básnici majú krídla" / Zvláštna chvíľa, str.19/ a zdanlivé pokračovanie motívu: „Krídla nie sú iba pre motýľov" /Krídla, str. 41/.

Némethov básnický vývoj možno v skratke predstaviť ako cestu pozvoľného odpútavania od tradičnej poetiky smerom k voľnejším formám, autor v nich hľadá nové, pôsobivejšie formy pre svoje básnické posolstvo.

Agátové srdce matke aj Bohu -  týmito slovami otvára knihu Gabriela Németha v úvode Pavol Hudák. A naozaj, zbierka je snová, básnik sa vo veršoch obzerá za minulosťou, škoda len pravopisnej chyby v básni Nostradamovo oko, inak je súbor  básní výpoveďou o radostiach aj smútkoch a mne sa najviac páči Sobotné ráno /str. 21/:

„Zarosený deň dvíha sa

zo stebiel trávy.

Horúci vietor fénuje

vlasy klasom z dlhej chvíle.

Najvyšší roztiahol závesy

a hrá na mandolíne."

A na zamyslenie ešte krátke motto z básne Autobiografická, kde autor konštatuje , že „Človek nemá na výber. Akurát stáť pred trafikou o pol siedmej ráno a čakať na čerstvú tlač. Spočítať svoje plusy a mínusy. Byť pešiakom na vlastnej šachovnici a byť stále na ťahu."

 

Zdenka Laciková

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?