Zdenka Laciková Recenzia: Gabriel Németh Rodinný album

Autor: Gabo Németh | 9.1.2013 o 21:12 | (upravené 12.1.2013 o 18:53) Karma článku: 4,73 | Prečítané:  735x

Gabriel Németh Rodinný album Košice , Vienala,  s.r.o. 2009

 

 

Koncom roka 2009 sa mi dostala do rúk nová kniha poézie Gabriela Németha s názvom Rodinný abum. Vo svojej tretej zbierke /po tituloch Za súmraku a Slnko nad básňou/ autor pokračuje v načrtnutej línii a ponúka čitateľom 47 sviežich básní.

Gabriel Németh, ktorý je členom Spolku slovenských spisovateľov, pracuje ako knihovník v meste Čierna nad Tisou. Ku knihám má blízko a tú svoju, najnovšiu, venoval mame úvodným vyjadrením: „S láskou matke, za život, za lásku, za prameň jej rúk, z ktorých vyviera živá voda".

Vzťah, ktorý k matke prechováva, nie je sentimentálny, ale okrem náklonnosti vyjadruje obdiv a vďačnosť.  Prihovára sa jej básňami Dozrievanie, Spomienka na detstvo, Ako besceller, Dar a Ruže pre mamu. Vyznaním vďaky je napríklad záverečný fragment zo Spomienky na detstvo:

„...Keď myslím

na tvoje ruky drahá mama,

v ktorých sa

vždy môžem skryť.

Prísť domov

a zabudnúť na priepasť.

Sú chvíle,

keď sa v tvojom srdci

prebúdza večný Jeruzalem.

Keď sa zdá.

Všetko je kríž."

Hneď úvodná báseň Rodinného albumu prezrádza autorovo krédo - veriť, žiť a milovať. Básnik naznačuje, že šťastie prichádza zvnútra a že najdôležitejšou hodnotou v živote je láska.

Németh sa okrem opisu vlastných pocitov a postojov nevyhýba ani reakciám na spoločenskopolitické dianie, čoho dôkazom sú básne Zabili Bénazír Bhúttovú /str. 13/, Odchádza básnik - za Milanom Rúfusom /str. 27/  alebo ľúbostná báseň Kúpim ti Ameriku  /str. 54/ s expresívnym výrokom: „Ty uveríš, že ťa milujem viac ako Obama svoje prezidentské kreslo. Pochopíš veci dávno nepoznané."

Kniha je výkrikom. Ukazuje volanie túžby po láske. Potvrdzujú to verše Tvoje oči pre pieseň aj veta z básne Tajomstvo: „Ktosi sa oprel o vietor a myslím na lásku" alebo slová „Poludnie je trblietavý peniaz, za ktorý si nebo v tvojich očiach nekúpim." /Samota v rámci programu, str. 58/.

Niektoré autorove myšlienky sa prelínajú a pretekajú z básne do básne, čím vytvárajú súvislú niť, ktorá čitateľa vedie po stránkach knihy. K takým patrí verš: „I básnici majú krídla" / Zvláštna chvíľa, str.19/ a zdanlivé pokračovanie motívu: „Krídla nie sú iba pre motýľov" /Krídla, str. 41/.

Némethov básnický vývoj možno v skratke predstaviť ako cestu pozvoľného odpútavania od tradičnej poetiky smerom k voľnejším formám, autor v nich hľadá nové, pôsobivejšie formy pre svoje básnické posolstvo.

Agátové srdce matke aj Bohu -  týmito slovami otvára knihu Gabriela Németha v úvode Pavol Hudák. A naozaj, zbierka je snová, básnik sa vo veršoch obzerá za minulosťou, škoda len pravopisnej chyby v básni Nostradamovo oko, inak je súbor  básní výpoveďou o radostiach aj smútkoch a mne sa najviac páči Sobotné ráno /str. 21/:

„Zarosený deň dvíha sa

zo stebiel trávy.

Horúci vietor fénuje

vlasy klasom z dlhej chvíle.

Najvyšší roztiahol závesy

a hrá na mandolíne."

A na zamyslenie ešte krátke motto z básne Autobiografická, kde autor konštatuje , že „Človek nemá na výber. Akurát stáť pred trafikou o pol siedmej ráno a čakať na čerstvú tlač. Spočítať svoje plusy a mínusy. Byť pešiakom na vlastnej šachovnici a byť stále na ťahu."

 

Zdenka Laciková

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?