Nôž na krku / prepracovaná verzia /

Autor: Gabo Németh | 22.1.2013 o 6:25 | (upravené 21.5.2015 o 6:03) Karma článku: 9,56 | Prečítané:  242x

Húkajúca sanitka sa nesie chladnou, februárovou nocou. Mesto spí v kóme, za volantom sanitky sedí tridsaťročný muž Ladislav Kotruba. Rukami drží volant, akoby k nemu prirástol. Miluje svoje povolanie, je to práca, ako každá iná a predsa čímsi zvláštna.

muž s nožom

muž s nožom

Veď prísť na načas na miesto, byť v každej chvíli nápomocný, keď to najviac ľudia potrebujú, vedieť sa orientovať v dopravnej špičke, jazdiť bez nehôd, keď sa s lekár vyberá k pacientovi má svoje neopakovateľné čaro. Na záchranke pracuje už piaty rok. Za ten čas sa z neho stal skúsený a rozvážny šofér. Nestratí sa v hustom labyrinte dopravnej premávky, dokáže zachovať rozvahu a pevné nervy.

Dispečing hlási:

- Na ulici Kukoreliho tridsaťpäť došlo k rodinnej hádke. Opitý muž musel dokazovať svoju silu a dominanciu, jeden z členov rodiny je v hlbokej traume, mladší z členov rodiny má zlomené zápästie. Voláme na pomoc i políciu, muž ohrozuje manželku nožom a je agresívny. -

Sanitka zabočí na Račianske mýto, prejde na námestie a so zapnutou húkačkou uháňa vpred. Je čosi po polnoci. Mesiac zaodetý do splnu prezrievavej noci stráži polnočné mesto, to práve  hlboko spí. Ulice sú tak mĺkvo tiché, iba padajúce vločky dotvárajú akúsi bielu scenériu. Sídlisko, zahalené tmou dýcha nepravidelným rytmom. Tento pocit romantiky sa za niekoľko minút vytratí.

Stará, ako lekári tento typ sanitiek medzi sebou volajú, zastane na Kukoreliho pred činžiakom. Nikde sa nesvieti, iba na druhom poschodí. Všade tma navôkol, i nebo schúlené do kĺbka ako mača, drží noc pri živote, zatiaľ čo policajné auto si hľadá miesto na parkovanie. Okno z ľavej strany je otvorené dokorán, z bytu, kde sa  práve svieti, počuť krik a zvadu. Spoza závesom sa mihajú tiene.

V tom ktosi zakričí. - Pomóóc, veď on sa zbláznil.  -

Sanitka zastane na ulici pred činžiakom. Policajné auto v závese za sanitkou sa pripravuje na akciu. V celom činžiaku sa nesvieti, iba na druhom poschodí počuť hádku, muž kríčí na ženu a vyhráža sa jej.

Ktosi  opäť zakričí.

- Pomóóc, veď on ju zabije. -

Kapitán Oliver Dalmacký, ktorý práve zamkol dvere na policajnom aute si uvedomuje, je nutne rýchlo konať. Policajt aj zdravotnícka služba vchádzajú do vchodu a berú schody po dvoch. Policajt, ktorý má už skúsenosti s takýmito vyčíňaniami, klope na dvere, nikto neotvára. Z bytu počuť iba plač a neustálu prosbu, aby sa to všetko skončilo.

Náhli sa, až lekár  za ním nestačí. Darmo je to policajt s kondičkou, ako má byť. Zabúcha na dvere, v byte nastáva  ticho. Zabúcha ešte  ráznejšie. Odrazu sa dvere otvoria. Stojí v nich  chlapec so slzami v očiach. Sám nevie, čo má robiť. Je tak bezradný. Jeho otec drží ženu na chodbe s nožom na krku.

Dráma ako vystrihnutá z filmu.


Opitý muž má všetky tromfy v rukách, situácia je vážna. Lekár sa pozrie na policajta a dáva mu signál, aby konal. Ten vyzýva muža, aby pustil ženu. Muž v plnej opilosti ju drží s nožom na krku a nemieni ju pustiť. Je ako zmyslov zbavený. - Ani krok! - skríkne na policajta.
- Ináč ju zabijem! -
- Pustite ju, čo tým získate? - policajt sa snaží zabrániť tragédii. Previnilec s vražednou zbraňou ani nereaguje na policajtove slová. V jednom má jasno. Je ten, čo určuje pravidlá hry a pocit nadriadenosti nad ostatnými mu dáva istotu. On je pánom situácie. Je veľmi autoritívny a strašne tvrdohlavý. Možno si ani neuvedomuje, čo robí. Chlapec si kľakne na kolená a prosí otca, aby matku pustil.

Dráma naberá na obrátky.

-  Otec, pusti mamu prosím! - chlapec sa rozplače.
- V mene zákona! - prehovorí kapitán Dalmacký
- Pustite manželku! Budem ináč musieť použiť služobnú zbraň a násilie! - Muž nereaguje, stále drží ženu v ohrození. Je pomätený a bezpríčetný. Chlapec  nevidí iné východisko, iba vykročiť k oknu a konať.

Otočí sa k otcovi a adresuje  mu  slová.
- Otec, ak nepustíš mamu, vyskočím z okna! -
Dalmacký , muž zákona v uniforme skríkne.
- Chlapče stoj! - Neblázni! - Jeho otec zneistie, toto od svojho syna nečakal. V okamihu vytriezvie.

Stráca istotu, nechce stratiť svojho syna.

Policajt mu vo chvíli nepozornosti podrazí nohy. Nastáva súboj času o prežitie.

Nôž mužovi náhle vypadne z ruky, ten sa však  sústavne sa bráni ako šialený a nevzdáva sa . Zvalí policajta na zem a udrie ho. Policajt sa nezľakne, schytí násilného muža za krk a pravou nohou  odkopne vražednú zbraň do bezpečia. Zakrvavená žena sa konečne oslobodzuje. Je konečne voľná. Včera otec, manžel, dnes skoro vrah a násilník, hlava rodiny, je zadychčaný, ledva chytá po dychu. Zápas s policajtom ho vyčerpal. Sám je zmätený, že je porazený, porazil ho akýsi fízel v uniforme.

- Ste zatknutý za pokus o vraždu, za fyzické napadnutie príslušníka polície. -

Zakrvavená žena sa vrhá do náručia svojho syna, až teraz si uvedomujú, čo sa mohlo stať. Pohladí svojho syna. Chlapec vzlyká a neprestáva plakať.  Je v traumatickom šoku, zatiaľ mu dajú na zlomené zápästie dlahu a v nemocnici mu ho zrongenujú. Lekár ošetrí zranenia i zranenej žene, ku ktorým prišla v súboji so svojim mužom. Rany ju bolia i  na srdci. Roky žije s alkoholikom,  kde je domáci teror na každodennodennom poriadku. Nezaslúžila si takýto osud, ani jej syn. Podáva trestné oznámenie na svojho manžela. Podíde k nemu , pozrie sa mu do očí, nakoniec prehovorí.

- Zhni vo väzení, ty netvor! Nič iné si nezaslúžiš! - Muž sklopí zrak, nezmôže sa ani na slovo.

Pod oknami sa práve  prebúdza ráno, až tuhne mráz v žilách. Policajt mužovi nasadí putá. Ten sa otočí k rodine a dodá. - Mal som vás rád. -Žena sa na neho pozrie ako ho v putách odnáša príslušník polície.

Jeho slovám nik neverí.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?