Spisovatelia varujú, literárna Gorila ovládla Slovensko

Autor: Gabo Németh | 12.4.2013 o 19:05 | (upravené 13.4.2013 o 6:19) Karma článku: 7,91 | Prečítané:  398x

Slovenskí spisovatelia majú vážne obavy, že prídu o budovu, ktorá sa nachádza v lukratívnej časti na Laurinskej ulici v Bratislave. Táto budova je akýmsi symbolom každého spisovateľa na Slovensku

Stretnutia dvoch organizácii: Spolku slovenských spisovateľov a Asociácii spisovateľov Slovenska, vždy to boli plodné a užitočné chvíle prežité  s literatúrou. Aj keď tieto dve umelecké organizácie sa spravovali kedysi pod spoločnou strechou, dnes medzi nimi vládne napätie a rozkol.Práve tieto dve občianske združenia, ktoré sú majiteľmi lukratívnej päť poschodovej budovy, robia prvé ktoré smerujú k jej netransparetnému predaju. S kľudným svedomím sa dá povedať, na Slovensku sa vytvorila nová  kauza menom literárna Gorila.Toto pomenovanie  jej právom prináleží. Najvážnejší fakt celej situácie je, že  hrozí predaj budovy na Laurinskej, jej hodnota je nemalá, stojí pätnásť miliónov eur.Tento rysujúci sa predaj sa musí zastaviť.

A tak pobúrení spisovatelia rozposlali cez internet kolegom, spisovateľom, členom Spolku slovenských spisovateľov, aj jeho predsedovi Jánovi Tužinskému, terajšiemu predsedovi Spolku slovenských spisova-

teľov a jeho tajomníkovi Pavlovi Janíkovi ktorým sa pred rokom skončil mandát na výkon funkcii  Otvorený list predsedníctvu SSS, v ktorom vyjadrujú k celej záležitosti  veľkú nespokojnosť. Napriek tomu  minulý rok v novembri 2012 Spolok slovenských spisovateľov vyzvali Asociáciu spisovateľov Slovenska, aby sa na budovu na Laurinskej uplatnili predajné právo. Už  predtým v auguste 2012 prepísali prenájom na  súkromnú firmu, ktorá má záujem odkúpiť do súkromného vlastníctva. Došlo tak k dohode, kde sa uvažuje, že za peniaze za odpredaj budovy sa kúpia dva byty v Bratislavskej Petržalke, kde by sídlo Spolku slovenských  spisovateľov naďalej fungovalo . Keďže sa  do budovy patriacej spisovateľom dlhodobo neinvestovalo, budova na Laurinskej  sa dostala do zlého technického stavu. Podľa slov novinára Gustáva Murína sa v roku 2010  šéf Asociácie spisovateľov Slovenska a jeho šéf chopili bez akéhokoľvek vedomia a začínali si ukrajovať zo 600.000 eurovej rezervy. Tak sa Asociácia dostala do finančnej krízi a hrozila mu exekúcia majetku. Keďže  o výške čerpaní týchto financii, napriek  žiadosťam na Rade nikto neinformoval, v danej veci sa podalo trestné oznámenie.

Gustáv Murín ďalej k celej záležitosti dodáva.

Niekedy v polovici roka 2012 do hry vstupuje Spolok slovenských spisovateľov, ktorý vopred určenej  esoročke prenajal budovu nie po miestnostiach, ale ako celok celej budovy. Isté je, zmluva o prenájme budovy na Laurinskej ulici je  uzavretá. Podľa slov Gustáva Murína sú vážne obavy, že postupne dôjde k tichému odpredaju budovy na Laurinskej. Ďalej poukazuje za neospravedlňujúce, ako konajú obe umelecky založené organizácii ako Spolku slovenských spisovateľov, ako i Asociácia spisovateľov Slovenska. Z tohoto  dôvodu i z Asociácie spisovateľov Slovenska Murín vystúpil.

Zdá sa v tomto prípade platí jedno z porekadiel :Tichá voda brehy myje, a nespokojní spisovatelia sa právom obávajú  o budovu na Laurinskej ulici v Bratislave. 28. mája 2013 sa bude v Bratislave konať Valné zhromaždenie Spolku slovenských spisovateľov. Toto zhromaždenie a celá diskusia na ňom bude veru viac než búrlivá, kde sa o všetkom rozhodne. Alebo sa už  dávno rozhodlo o nás bez nás?

 

Článok bol spracovaný na základe informácii na internete na  www.pravda.blog.sk

 

Gabriel Németh

člen Spolku slovenských spisovateľov

 

12. 4. 2013

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?