Zomrel hudobný režisér Jozef Bednárik

Autor: Gabo Németh | 23.8.2013 o 7:19 | (upravené 23.8.2013 o 7:29) Karma článku: 9,90 | Prečítané:  334x

22.augusta 2013 zomrela hudobná muzikálová legenda Jozef Bednárik.  Béďo, ako ho mnohí volali v kruhu blízkych a priateľov, odišiel náhle bez rozlúčky. Bolí to o to viac, pretože mal ešte veľa plánov, snov, ktoré sa viac nenaplnia.

Jožko Bendárik odišiel do muzikálového neba a bude všetkým nesmierne chýbať.

Jozef Bednárik sa narodil 17. septembra 1946 v Zelenči. V roku 1966 začal študovať na Strednej umeleckej škole. Od roku 1970 študoval herectvo na VŠMU  v Bratislave.Herectvu sa venoval v rokoch 1971 - 1981. Nakoniec si vybral dráhu divadelného režiséra. Debutoval v divadle Z v Zelenči, kde začínal ako režisér. Divadlo Z preslávil ako najlepšie ochotnícke divadlo na Slovensku . Zo Zelenča prešiel  do divadla Andreja Bagara v Nitre, kde sa venoval hudobnému žánru, muzikálom a operám.

V roku 1990 bol režisérom Novej scény v Bratislave.

Tu  vznikali najkrajšie jeho muzikály, ktoré dokázalo oceniť i publikum a to: muzikál Evanjelium o Márii, Rómeo aJúlia, Pokrvní bratia, Jozef a jeho farebný plášť a iné....muzikály, ktoré mali veľkú umeleckosť a hudobnú prestíž. Pracoval i s Komornou operou v Bratislave kde režíroval Maniere Teatrali, Carmen, alebo Číňanky.V roku 1997 režíroval Vediho Dona Carlosa, či neskôr Fausta a a Margarétu, Hoffmannove poviedky, alebo slávneho Dona Quijota. Spolupracoval s baletom a operou  Národného divadla v Bratislave. Taktiež pracoval pre národné divadlo v Prahe. Jeho naznámejšie muzikály, ktoré mali kladnú odozvu i u hudobnej kritiky  boli. Rusalka, Dracula, gróf Monte Christo, Johanka z Arku.

Od roku 1986 sa Jozef Bednárik stal zaslúžilým umelcom.

Jozef Bendárik bol ale umelcom telom a dušou, do svojej práce vkladal maximum, aby pohladil hudobného diváka, aby  ho pookrial svojím umením. Odchádza človek s veľkým srdcom a talentom, ale jeho diela tu zostávajú na doskách, ktoré znamenajú svet.

 

Česť jeho pamiatke.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?