17. november, alebo plač nad slovenskou demokraciou

Autor: Gabo Németh | 17.11.2013 o 8:15 | (upravené 17.11.2013 o 10:10) Karma článku: 9,29 | Prečítané:  398x

Pamätám si na to celkom presne, boli sme práve doma pred televíznou obrazovkou, keď hlásateľka zahlásila nepokoje študentov v Prahe. Všetci sme cítili, že to prišlo, komunizmus konečne padol. Odrazu sme boli akosi doma šťastnejší a tešili sa na demokraciu na Slovensku. Verili sme, že prídu lepšie časy a boli sme hrdí na to, že sme Slováci, boli sme hrdí na našich študentov.

Žila v nás viera, s pocitom, že príde sloboda, vytúžená sloboda a veľmi sme sa na ňu tešili. Potom všetkom ako socializmus všetkým dokázal ubližovať, som bol rád, že prišla nová éra nádejí, ktorej sme tak verili a pevne dúfali. Mal som som vtedy  rovných dvadsať, stála predo mnou nová budúcnosť a horel vo mne pocit istoty, že s demokraciou príde nové politické zmýšľanie, že príde sloboda slova, sloboda prejavu, že budeme šťastný demokratický národ.

Prvý kto nám vlieval do žíl istotu, tú pravú energiu žiť, veriť a dúfať, bola strana HZDS, jeho predseda Vladimír Mečiar. Verili sme tomuto človeku, politikovi, demokratovi, že nás povedie správnou cestou. A veril som mu i ja, musím priznať  s rukou na srdci. Avšak až príliš skoro prišlo vytriezvenie, a to bolí najviac ako občana - voliča, vtedy mladého človeka. Na námestiach sme štrngali kľúčami, ktorými sme chceli otvoriť dvere demokracie. Ale otvorili sme tie správne, do ktorých sa k slobode a pravde kráča?

Na Slovensku sa spustila sa neskutočná drahota, privatizácia štátnych podnikov. Nastalo obrovské prepúšťanie, čo prekvapilo mnohých. Mnohí predsa boli živitelia rodiny, trebalo sa starať o deti, o rodinu. Odrazu chudoba sa rozrastala ako cholera. Chudobní boli chudobnejší, a bohatí sa stávali bohatšími. Dodnes je nepredstaviteľný tento priepastný rozdiel.

Demokracia potvrdila jedno :kto má peniaze, má moc, má všetko.

S privatizáciou sa prevalili kauzy politikov, z ktorých nám bolo nevoľno a hanbili sme sa, že sme Slováci, že Slovensko zastupuje taký politik ako je Vladimír Mečiar. Po prevalení škandálu o únose Michala Kováča u mňa Mečiar stratil svoj politický kredit. A neskôr sa ukázalo i demokracia. Keď sa Michal Kováč musel ospravedlniť Lexovi za kauzu únosu jeho syna do Rakúska, bol som si viac než istý, pravdy, tej demokratickej pravdy sa občan na Slovensku nikdy nedovolá.

Slovensko sa pre mňa prestávalo stávať demokratickou krajinou. Potvrdilo sa známe : politikom nikdy nešlo o demokraciu, o voličoch, čo ma veľmi sklamalo. Kauzy a politici - politici a kauzy, a opäť politici, ktorí vďaka politickej imunite mohli naďalej  šafáriť, privatizovať, napchávať si vlastné vrecká, rozdiel medzi chudobou a zbohatlíkmi sa naďalej prehlboval a slovo demokracia na Slovensku strácala a stráca dodnes zmysel.

A zdá sa, že navždy!

To, že v samosprávach sa robí to, čo vo veľkej politike, vidí aj slepý. Aj tu, vychádzajú napovrch kauzy a kauzičky, špinavosti jedna radosť. Pokým zhora na nebude kontrola a samospráva bude mať voľné ruky, i tu, sa v tejto sfére bude privatizovať, tak ako to robia politici.

Samospráva naďaj bude dojnou kravou na peniaze pre poslancov a primátorov.

Pri pohľade z okna hľadím z diaľky na demokraciu, ktorá trvá už 24 rokov, Priniesla veľa pozitívneho, to áno, priniesla však veľa neprávosti, veľa krívd, nespravodlivostí. Preto sa pýtam? Je za čo bojovať ? Veď naša demokracia sa rozpadá ako domček z karát, raz ju sfúkne vietor a všetko zhorí na popol.

Som zvedavý, či sa potom ozve aspoň jeden z radov politikov, ktorí to všetko zapríčinili.

Je 17. november. Máme demokraciu. Je čo oslavovať? Mne je skôr do plaču.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nesledujeme mohutnú wagnerovskú operu, skôr reláciu o varení

Každý bude trochu nespokojný.


Už ste čítali?