Statočná žena / prepracovaná verzia poviedky /

Autor: Gabo Németh | 28.3.2014 o 8:39 | (upravené 27.5.2014 o 10:40) Karma článku: 3,67 | Prečítané:  218x

Okamihy ako z  múdrej knihy. Alebo život je taký. Povedala si. Stála pri okne. Bola zlomená, práve ho odnášali ho. V tej chvíli sa  rozplakala. Bolo to po prvýkrát, čo sa to stalo. Nie, nemohla tomu uveriť. Prečo? Prečo sa to stalo? 

 

Vošla do kuchyne, spravila si svoj obľúbený čaj. Rozmýšľala. Je silná osobnosť, nesmie to vzdať!

V žiadnom prípade!

V kanvici sa prevarila voda, čaj zaliala a sadla si. Popritom sedela na stoličke.  Ako sa to mohlo stať? On sám o sebe je skvelý muž, pomáha jej pridomácich prácam, občas niečo navarí. Nepije a vôbec nefajčí.  Má ho rada.

Slzy sa jej skotúľali po tvári, padali priamo do šálky .Zacítila ich slanú príchuť.

Soľ, to najvzácnejšie korenie na svete, Soľ  tak vzácna, soľ  z jej vlastných slz, presne tak, ako v rozprávke. Noc  mení na skutočnú realitu. Vravievala mu často : - Veľa pracuješ, píšeš, nemôžeš v noci spávať, aj vtedy píšeš. Prepracuješ sa, zle to skončí! -

Dala mu  najavo, aby svoje spisovateľské ambície krotil.

Nepočúval ju, písal ďalej, akoby každý jeho deň s perom v ruke bol posledný. Ani sám netušil, že tým spisovateľom už je dávno. A je to tu. Prišiel kolaps.

Improsionistický mesiac na nočnej oblohe  pozorne sledoval všetko.

Vedel, že žena, sediaca v kuchyni uprostred noci sa trápi, bojí sa o svojho priateľa. Musí jej pomôcť, rozsvecuje  jej čaj mesačným svietlom, aby jej dodal ešte viac odvahy, sily, hlavne optimizmu. Kníše sa na oblohe, dáva jej znamenie.- Vráti sa ti, vráti....., uvidíš!  Vráti. -

Keď odpadol, ešte jej stihol povedať. - Volaj mamu, je mi zle! - . Zavolala susedku, potom záchranku, do pätnástich minút bola pred ich činžiakom.

Plače. Dopije čaj. Pozrie sa z okna a rozmýšľa. Noc pomaly bledne, za oknami začína svitať do boľavého rána. Kedy prídeš?  Prídeš vôbec?  Nedokáže pochopiť, prečo sa ich život musel zmeniť na drámu. Celý deň pracoval, písal, tvoril ani nejedol, iba písal a pil coca - colu a bol na káve. Nič nejedol. -  Musím písať,  román Slzy pre bolesť musím dopísať čím skôr. - povedal jej vtedy.

- Nič nemusíš, Gabriel, Tvoje zdravie je prednejšie, ako nejaký román. - Nepočúval ju. Miloval slovo, ako také, písal srdcom, miloval svojich čitateľov. Veľmi vážne bral svoje spisovateľské poslanie.

Keď odpadol do bezvedomia, záchranka prišla, dalo by sa povedať okamžite. Lekár sa jej spýtal, čo jej priateľ robil celý deň. - Pracoval na románe. - To bola jej odpoveď lekárovi. Pri počítači videl colu, 2. l colu- Bol celý deň na cole a písal. - sťažovala sa. Okamžite mu lekár skontroloval cukor. V bezvedomí mi nameral hladinu cukru, ktorá zastal na hranici 8. 

- Okamžite do nemocnice, - Lekárska pohotovosť bola v plnej permanenci. Mudr. Alexander Trass sa jej prihovoril. - Zakazujem mu  colu a hlavne v takom množstve naraz. - Pochopila. Poviem mu to, keď sa však  preberie.

- Pán doktor, bude žiť.? -

- Bude všetko v poriadku, cukor klesne a bude dobre. Nie je a nikdy nebol cukrovkár? -

- Nie, nikdy, iba jeho otec je silný diabetik. Priateľ cukrovku nemá. - odpovedala.

- To je dobre. Bude to v proriadku. Nebojte sa. Vráti sa do života.  A nech menej pracuje. Prepracovanosť škodí v každom smere. On musí veľa oddychovať. Samozrejme i písať je spisovateľ, ale i takí tvoriví ľudia si musia od písania odpočinúť. - Dali ho na  na nosítka, vyniesli pred činžiakom, intubovali ho, nasadili mu kyslík a snažili sa, čo najrýchlejšie dôjsť do nemocnice.

Svitá je ráno. Konečne!

Je bezradná. Stratí ho? Gabo sa vráti? Prežije to? Boli to otázky, ktoré výrili jej mysľou. Vypila čaj, pozrela sa na nástennné hodiny v kuchyni, bolo presne šesť, dopitú šálku čaju vymyla  pod prúdom tečúcej vody. Musela si ľahnúť, už nevládala.

Okolo pol deviatej  ráno jej zazvonil mobil, mala  ho pri posteli.

Volala je staničná sestra z nemocnice, kde si jej priateľa nechali. - Prosím.  - Denisa sa celá chcela, bola netrpezlivá a ešte rozospatá, veď nespala skoro nič . - Prosím? - opýtala sa pokojom, ale i s akýmsi vnútorným chvením, strácala  kohosi, koho milovala celý život.

-  Tu nemocnica, Denisa Pavlovkinová? - ozve sa neznámy hlas.

- Pri mobile, prosím zopakovala. - A rozklepala sa ako molekulový vzduch za oknami, ktorý vial nepredstaviteľnou silou a bol ostrý ako britva.

- Váš priateľ sa už včera v sanitke prebral k vedomiu. Bolo by dobré, keby ste prišli pre neho dnes do dvanástej hodiny. - povedala staničná sestra. Tentoraz Denisu  zaliali slzy plné šťastia. On žije. Bol to vzácny okamih v jej živote.

Bola rada.

Zavolala jeho mamu a ráno  okolo deviatej šli autom pre neho.

Už o jedenástej Gabo doma pil kávu, vychutnával svoj pocit domova, hľadel na priateľku s láskou a pil kávu, dúšok po dúšku. - Milujem ťa, Denisa, si najstatočnejšia žena akú som v živote poznal. - vyznal sa jej. -

- A ja ťa mám rada a veľmi. Som šťastná, že si doma. Vrátil si sa, ale pamätaj, že menej je niekedy viac, pán spisovateľ. - Usmial sa na ňu, objal ju silno, pohladil ju a nežne pobozkal na pery. Bol to nasladší bozk od priateľky, aký kedysi dostal. Vedel dobre, musí krotiť svoje spisovateľské ambície, ako mu povedala?  - Menej je niekedy viac. - Presne tak. A dopil kávu.

Dobre vedel čo sa stalo včera bola pre nich obrovská skúška, ktorú jeho priateľka zvládla. Bola to skúška ich oboch. Skúška života bez maturity, a predsa úspešne zvládnutá na jedničku. Bol rád, šťastný, že sa vrátil do života. Už teraz vedel, že svoj tretí  román napíše o svojej priateľke, o jej veľkej láske k nemu. Zaslúži si to. Napíše ho určite. Veď je spisovateľ.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?