Skutočná pravda o jednom literárnom portáli

Autor: Gabo Németh | 18.6.2014 o 0:00 | (upravené 19.6.2014 o 4:30) Karma článku: 1,75 | Prečítané:  395x

Vždy rád spomínam na svojich učiteľov s akýmsi rešpektom, s úctou k nim, čo pre mňa vykonali, ako ma učili, ako ma vychovávali. Minule som sa stretol s mojou bývalou učiteľkou slovenčiny, bola rada, že som to tak ďaleko dotiahol, že robím to, čo ma baví.

To, že som členom Spolku slovenských spisovateľov ju príjemne prekvapilo, a bolo na nej vidno, že je na mňa právom hrdá. Bol som jej žiak a istý čas ma učila slovenčinu. I naše mesto môže byť hrdé na umelcov, hercov, spevákov, či spisovateľov. Z našich mestských koreňov vyšli takí ľudia ako mladý herec Vladimír Kobielsky, ktorý hrá v Paneláku, a Szidi Tobias, známa herečka, speváčka, s ktorou si nesmierne rozumiem. Možno nikto nevie, ale istý čas pracovala u nás v knižnici. Pracovali sme spolu, boli sme kolegovia na jednej lodi a veľmi dobre sme si rozumeli.

    Trochu malé mesto na tak veľkým umelcov povedal by už nebohý Karol Pém, ktorý tiež patril tiež k mojim učiteľom poézie.  V dobe keď som začínal písať, úcta a porozumenie najväčších kvalít medzi  žiakom a učiteľom musela byť. A hlavne rešpekt, ten jednoznačne musel byť.

    Učiť sa bolo prvoradé, učiť sa s láskou, že raz všetko zúročíme, čo do nás učitelia  vkladali. Spomienka na každého učiteľa prichádza s akousi nostalgiou, zato hrejivým pocitom na srdci. Niekedy si vravím, to boli čase minulé, ale neskutočne krásne, ktoré sa nikdy nevrátia späť. Dá  sa zastaviť auto, vlak, avšak čas, ten nikto nezastaví a ani náš neúprosný, ktorý beží opreteky ako blázon.

    S novou dobou prichádzajú nové výzvy, nové perspektívy, k takýmto je jednoznačne patria portáli, literárne portáli, kde sa radi schádzajú mladí, s uvedomením písať, tvoriť, žiť pre slovo, pre poéziu, umenie vôbec. K takýmto portálom, ktorý mal a myslím i doteraz má veľké ambície vychovávať mladých , skutočne dobrých spisovateľov je portál nám všetkým dobre známy portál www.mamtalent.sk . Tento portál spadá pod vydavateľstvo Ikar. To robí v oblasti kultúry záslužnú prácu, vydáva skvelé, ba vynikajúce knihy, ktoré vždy zaujmu. Sám som členom klubovej karty vydavateľstva IKAR a som na to patrične hrdý. Rád nakupujem knihy z tohto vydavateľstva,  Ikar a ja odjakživa patríme spolu. I vďaka vydavateľstvu IKAR mám doma hodnotné a vzácne knihy.

Portál www.mamtalent.sk  je odrazovým mostíkom mnohých začínajúcich spisovateľov, čo je veľmi  osožné. Veď každý akosi začať musím. A portál www.mamtalent.sk je  veľká šanca pre mnohých presadiť. Avšak dovtedy  kým poniektorí si literárne portáli nezamieňajú za pokec, za doslovný pokec zabávať sa, ubližovať a útočiť. Tešiť sa z reakcií, keď niekoho naštvú, zhodnotiac ich diela sústavne kriticky a pritom danú osobu osočujú a ubližujú jej.

Je to masmediálna hra na nervy kto z koho, mladých to baví a zábava je na svete.

Lenže kdesi sa sa stratila kultúra správania sa u najmä u mladistvých, akýsi rešpekt pred tými, ktorí čo si tvoria, píšu, vytvárajú. Každý z nás vytvára akési hodnoty, ani o tom nevieme, ale jednak úcta a rešpekt četujúcich mladých na tomto portáli sa vytráca ako vietor v povetrí.

Bohužiaľ, je to tak a kompetentní spia, doslova zaspávajú na vavrínoch, nerobia nič. Ani noví správca portálu, nikto, je to bolestivé a na škodu pre také vydavateľstvo akým Ikar  naozaj je.

Musel som napísať tieto riadky, pretože kultúra mladých mi leží na srdci,  Mladí sú raz takí. Razia filozofiu – Kto je spisovateľ, ten je Boh.  – Môže si dovoliť všetko na každého. A opäť sme pri kultúre mladých na internete, ktorá  pokrivkáva, ako na samotnom spomínanom portáli. www.mamtalent.sk

Ale mladí a internet patrí k svetu. Kdesi sme my dospelí  pozabudli na zadné dvierka a mladým sme dali veľký priestor na internete, pustili sme ich do veľkého masmediálneho sveta a nechali ich príliš sa realizovať. Až to nakoniec takto dopadlo.

Nič nemám proti internetu, ale doba čítania kníh by sa mala vráti. Roky a roky pracujem ako knihovník, čítanosť čitateľov sa vytráca a svetu vládne doslova nezmyselný internet, i keď vravím je potrebný, lenže mladí ho veľmi zneužívajú vďaka svojej anonymite.Nadobúdajú tak agresívne správanie, čo je na škodu. Je načase to zastaviť, zabrzdiť. Zdvihnúť hybnú páku a robiť s tým niečo. Je to výzva pre všetkých, že by najväčšou výzvou v tomto smere by bola výzva pre vydavateľstva IKAR?

Na túto otázku nech si radšej zodpovedia kompetentní vo vydavateľstve IKAR sami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?