Alexander Dubček st. - politik - človek so širokým úsmevom

Autor: Gabo Németh | 31.7.2014 o 0:00 | (upravené 2.8.2014 o 3:31) Karma článku: 2,08 | Prečítané:  125x

 Otec Alexandra Dubčeka  bol vyučený stolár, niekoľko rokov pracoval v USA, kde bol  zarytým a presvedčivým komunistom. V dvadsiatych rokoch bol jedným zo zakladateľov Komunistickej strany.    

Alexander  Dubček sa narodil v roku 1921.

V roku 1925 odišiel ako mladý  Alexander spolu so silno ľavicovo zameranými rodičmi, členmi esperantského družstva Interhelpo do sovietskeho Kirgizska. Náhoda dala, že Dubčekova rodina žila istý čas v USA  aj v ZSSR. Neskôr sa rodina presťahovala z Kirgizska do mesta Gorkij.

V  roku 1938 sa Dubčekovci  vrátili na Slovensko.

Alexander Dubček sa vyučil za zámočníka, už to ho akosi predurčovalo symbolicky  otvárať všetky brány, v tom dobrom slova zmysle, čo sa neskôr i potvrdilo. Alexander Dubček sa neskôr stáva symbol čistej politiky, ku ktorej ten pravý  kľúč má práve on.

 

Alexander sa v roku 1944 zúčastnil SNP.

Po vojne pôsobil v rôznych politických funkciách v Trenčíne a v Banskej Bystrici. Ako ináč ruský jazyk ovládal tento mladý muž dokonale, tak bol Stranou vyslaný do Moskvy, aby tam v rokoch 1955 až 1958 študoval politické vedy.

Základný zvrat v zmýšľaní a smerovaní jeho politickej cesty nastal v 60. tých rokoch, kde veľkú úlohu zohrala jeho politická angažovanosť v týchto rokoch a to konkrétne v rehabilitačnej komisii, kde sa zoznámil s krutou skutočnosťou politických procesov  prvej polovice 50. rokov.

 

Boli to procesy s komunistami.

V roku 1953 – 1955 pôsobí ako vedúci tajomník Krajského výboru KSS v Banskej  Bystrici. V roku 1962 obsadil miesto vedúceho tajomníka Krajského výboru KSS v Bratislave.

Od roku 1963 zastáva post prvého tajomníka ÚV KSS.

Od roku 1967 sa z Dubčeka stáva iný politik, iný človek, jeho typický široký úsmev, ktorý  rozohrieval ľudí, ktorí ho naozaj mali radi, ktorí mu úprimne verili.

A musí sa jasne a na rovinu povedať.

Alexander Dubček st. ako politik, národovec,nikdy nesklamal. Stál na strane tých, ktorí ho potrebovali. A touto jednoducho vetou je povedané všetko.Tí, ktorí ho poznali osobne vedia o čom je reč.

Jeho úprimnosť k ľuďom, vzdelanosť, inteligencia, jeho široký úsmev, ktorý patril nám, masám, jednoduchým ľuďom, na ten nikdy nezabudneme, ako nikdy nezabudneme na Alexandra Dubčeka, muža, politika, no najmä človeka, najmä človeka, to je v každom smere dôležité zdôrazniť.

Alexander Dubček sa nekompromisne spája s Pražskou jarou roku 1968. Tento fakt mu nikto nevezme. Tak ako Václavovi Havlovi nikto nezoberie Chartu 77, tak Alexander Dubček sa navždy stáva symbolom takzvanej Pražskej jari roku 1968.

A nakoniec  všetko bolo ináč, ako všetci dobre vieme, načo sa k tomu vracať.  Jedno je však pravdou, Alexander Dubček sa navždy stáva, a navždy zostane symbolom spravodlivej politiky na Slovensku.

Dubček taký, aký skutočný bol, ako sme ho v skutočnosti poznali.

Nemohli a nedokázali ho zastaviť.  A to o sebe máloktorý politik vie povedať. Umlčať Dubčeka znamenalo, dať mu nový impulz ísť a bojovať, byť na strane slabších, tých, ktorí ho ako politika naozaj  potrebovali.

Do novodobej politiky Slovenska Alexander Dubček vstupuje v rokoch  1989 – 1992, po nežnej revolúcii, ktorá priniesla slobodu a vytúženú spravodlivosť.

Dubčeka čakala ešte dlhá politická cesta, mnoho, mnoho práce, ktorou chcel Slovensku dať novú tvár.  V roku 1992 sa stal predsedom Sociálnodemokratickej strany Slovenska. Koncom roka 1989 sa o ňom uvažovalo ako možnom nastávajúcom slovenskom prezidentovi.

Osud to však zariadil ináč.

1. Septembra  1992  utrpel na služobnej ceste vážnu dopravnú nehodu v Humpolci, kde zároveň bol hospitalizovaný Na Homolce,  a bohužiaľ na smútok nás všetkých Slovákov, ktorí ho mali radi, ktorí ho obdivovali 7. novembra 1992 Alexander Dubček zomiera v nemocnici.

V osobe Alexandra Dubčeka stráca  Slovensko v tento tragický deň 7. Novembra 1992 veľkého človeka, muža, politika, no najmä priateľa so širokým, ktorý mnohým určite chýba dodnes.

 

 

  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?