Spomienky v daždi

Autor: Gabo Németh | 8.8.2014 o 0:00 | (upravené 13.8.2014 o 3:36) Karma článku: 1,70 | Prečítané:  211x

Za oknami svitá.

  Je chladné nekompromisné ráno.

Napriek všetkému je to pre neho ráno príjemné, skôr romantické so spomienkou v srdci na ženu, ktorú miluje.Je mu krásne a ťažko na duši. Dážď reštaruje oblohu a spúšťa kvapky v známom scenári. Kvapka za kvapkou sa spúšťa po okne splýva v maxikvapku. Stráca sa nedohľadne ako tichá spomienka na roky minulé.

     Dážď v máji  je ako žena v rozkvete.

Nahá, krásna a vždy fascinujúca svojou krásou, aj dážď dokáže ukázať svoju krásu. Muž stojí pri okne sleduje kvapky.,neprestáva myslieť na Evu. Pootvorí okno a nadýcha sa májového voňavého vzduchu. Je čas rekapitulovať spomienky, urobiť za sebou čiaru, žiť a znova milovať.

Spomína. V byte je sám.

Zvláštny pocit po dvanástich rokoch života so ženou, ktorá mu je všetkým. Eva je krásna žena. Spomienky v daždi sa odrazu zdajú voňavé. Slza mu steká po tvári, konečne je šťastný a šťastná je i ona, jeho žena. Stráca sa v spomienkach a spomína.

   Ako to bolo, keď sa po prvýkrát stretli.

   Nečakané stretnutie.

   Kráčal chodníkom po Hlavnej, pomalým a istým krokom sa prechádzal po meste. Dvakrát do mesiaca zavítal do Košíc nakúpiť, obzrieť i obchody, posedieť s priateľmi. Tí momentálne nemali  čas, boli  zavalení prácou.Prechádzal sa teda, sledoval obchody a ľudí navôkol. Sem do tohto slnečného mesta prichádza rád, má tu rodinu, bratranca , sesternicu, blízkych.

Košice mu prirástli k srdcu. Miluje toto mesto a jeho neopakovateľné čaro.

 

    To už sa budí  dcéra Simona, má sedem rokov rokov a prežila toho viac než dosť, je na invalidnom vozíku. Čaká ju operácia. Eva  jeho žena je  silná žena, vlieva nádej Simonke ako matka a verí, že sa raz postaví na nohy. Momentálne je odcestovaná, vybavuje Simonkinu operáciu v Hradci Králové. Mali by ju operovať na budúci mesiac. Všetci jej držia palce, aby sa operácia podarila.

- Oci, svaly mi tuhnú. Nohy ma začínajú bolieť. Potrebujem tabletku. –

- Idem zlato, idem, moja. – Vstáva, vchádza do kuchyne, nahne sa k poličke, kde sú Simonkine lieky.

Z vodovodného kohútika pustí vodu a dcére podáva lieky. Po dvadsiatich minútach jej bolesti ustupujú a sladko zaspáva. Aký je ten život ťažký, popritom krásny.Simonka ich naučila žiť pre bolesť, tešiť sa z malých vecí, naučila ich ľudskej pokory, že s osudom je treba vyrovnať sa.

   Spomienky sa nedajú zastaviť. Myslí na svoju ženu, pre rodinu obetuje všetko a to mu na nej imponovalo. I Peter je rodinný typ. Spomína na ich úplne prvé stretnutie.

Sadol si pred divadlo na lavičku a sledoval holuby. V ten deň bolo krásne slnečné počasie ako stvorené pre dvojicu, pre zaľúbený párik. Vtedy ju zbadal, sedela na lavičke s priateľkou. Zaujala ho jej krásna. Dlhé brunet vlasy, nohy v mini sukni sa vynímali ako lusk, žena v modrej blúzke a v džínach bola neskutočne krásna. Vstal a prešiel sa okolo lavičky, kde sedeli obe kamarátky. Pozrel sa ňu. Zbadala jeho pohľad. Usmiala sa. A potom to prišlo..., ten jej dokonalý úsmev. Ženská krása pre ktorú sa oplatí žiť.Prihovoril sa jej, rozhovor najprv viazol, nakoniec sa zarozprávali a obe kamarátky pozval na pohárik. Prekvapila ho, drink si nedala, iba kávu.

Večer ubehol ako voda, on zmeškal vlak, ale oplatilo sa.

     Konečne bol šťastný...,

Ráno zazvoní  mobil. Volá Eva. Je čosi po pol desiatej ráno.

 – Počúvam. –

- Od pol deviatej som sedela u primára detsko-chirurgického oddelenie. Primár pozrel všetky Simine záznamy. Operácia má zmysel. Jej miecha nie je narušená, pravú nohu je nutné operovať, Simonka tam ostane na niekoľko týždňov, čaká ju potom rehabilitácia.  A čo je dôležité postaví sa na nohy. Bude chodiť. –

     Dážď prestáva. Spomienky umlčal čas. Peter zavrie okno. Schladilo sa zreteľne. Je rád. Simonka bude chodiť. Májový dážď za oknami výnimočne rozvoniava.Vietor stíchol, je pokoj v srdci, Peter je šťastný. Jeho dcéra sa postaví na nohy. Bude chodiť.  Konečne!

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?