Széphalom cez víkend ožil kultúrou

Autor: Gabo Németh | 6.10.2015 o 6:36 | (upravené 7.10.2015 o 10:32) Karma článku: 3,71 | Prečítané:  170x

Už desať rokov, tento je jubilejný, kedy sa v Széphalome vďaka  Zväzu telesne postihnutých v Sátoraljaúhely pravidelne každý rok koná literárne stretnutie. Zvláštnosťou týchto ľudí je, že sú to autori telesne postihnutí.

Píšu a tvoria, napriek zložitej ekonomickej situácie sa nevzdávajú, vydávajú knihy a chodia na besedy so svojimi čitateľmi. Dokazujú, že je v nich obrovská sila a mnohí sú vzorom i pre zdravých, svojou energiou, optimizmom a entuziazmom čosi dokázať.  

Neviem ako to robia,

kompetentní, ale predseda Zväzu telesne postihnutých pán József Székely to robí výnimočne, každý rok z ministerstva kultúry dostáva dotácie na toto tak pre nás milé stretnutie, kde sa všetci cítime ako veľká rodina. Tu som vlastne pochopil , že rozdiely medzi Maďarmi a Slovákmi robia iba politici, oni zasievajú tú nevraživosť medzi nami tak, ako im to vyhovuje. Prijali ma ako za svojho a aj kvôli nim som začal tvoriť po maďarsky. Našli sme spoločnú reč a to ma teší.

A tak 3.októbra 2015 sa Széphalome v Kazinczyho múzeu uskutočnilo vzácne jubilejné stretnutie. Organizovať dvadsaťpäť rokov také to čosi, je neľahká práca a preto patrí Józsefovi Székely srdečné poďakovanie, že dokáže vždy s novým a novým impulzom, s novou energiou a silou  zorganizovať takéto stretnutie telesne postihnutých autorov – spisovateľov.

  Dokonca  prišli i členovia Zväzu telesne postihnutých z Michaloviec. Pesničky z rodného východu im šli priamo zo srdca a všetkým sa páčili. Svojou návštevou Zväz telesne postihnutých Sátoraljaújhely, poctili členky z rovnakej organizácie z Kráľovského Chlmca svojimi výšivkami, ktoré zaujali všetkých.      

   Z významných autorov - básnikov, ktorí sa tejto akcie zúčastnili, treba spomenúť, maďarského básnika Lászla Bodnára, Halásza Istvána, či poetku Vrábely Veroniku, ktorej tento rok vyšla básnická zbierka. Dokonca Halász István je členom Spolku maďarských spisovateľov, čo myslím nie je zanedbateľný fakt. A ako pozvaný som vystúpil i ja so svojou tvorbou – básňami v maďarskom jazyku.

    Zaželajme Zväzu telesne postihnutých v Sátoraljaújhely a jeho vedeniu, nech sa mu darí. Nech ďalej organizuje také milé stretnutia ďalších desať rokov. Veď kultúra a umenie je most, ktorý spája a nie rozdeľuje, príkladom bolo i toto literárne posedenie telesne postihnutých autorov – spisovateľov v Széphalome.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?