Po stopách histórie Svätého Valentína

Autor: Gabo Németh | 15.2.2016 o 16:59 | Karma článku: 2,63 | Prečítané:  306x

Vojna bola vždy zradnou sestrou lásky. Každý boj má radšej strely do srdca, ako čistú, úprimnú lásku ako Omarova studňa.

Ľudia však veria inej pravde, pravde z kríža, ktorého vyviera láska pre všetkých.

  Zamilovanosť je základ k ceste ísť životom, milovať a byť milovaný.

  Viera v Boha rozširuje rozhľadnosť  na svet, ktorý vždy potreboval každé srdce, bez neho neexistuje láska, neexistuje obyčajný ľudský cit.  

     Vojna bola vždy verná smrti, nemá rada tých, ktorí  chcú v živote nájsť zmysel jeden pre druhého. Úlohou kňazov je šíriť vieru a lásku rodinného krbu, pre všetkých s otvoreným srdcom, pre tých, ktorí dokážu milovať a nenávisť chcú zameniť za porozumenie, chápať sa a milovať.

   K takýmto kňazom , ktorý šíril lásku s vierou v srdci, bol kňaz menom Svätý Valentín.

Pochádzal z mesta Terni, územie na juhu dnešného Umbria. V roku 197 sa v rodnom meste stal biskupom. Neskôr pôsobil v cisárskom Ríme, kde sa počas  jeho života vystriedalo veľa vladárov. Jedným  z nich bol  rímsky cisár Claudia  II.      

    Claudius bol známi svojou  záľubou vo vojnových výpravách. Zastával názor, že ženatý muž je zlým vojakom. Zakazoval mužom  ženiť sa. Podľa neho muža – vojaka,   žena  zbytočne rozptyľuje vášňou, čo prináša neúspech  v každom boji.

     Valentín napriek tomu  tajne sobášil mladé,  zaľúbené páry, až kým sa to nedozvedel Claudius. Ten ho okamžite uväznil. Traduje sa, že Valentín  sa zaľúbil  do dcéry žalárnika. Možno sa práve takto chcel vykúpiť smrti a znova byť slobodný. Pramene udávajú, že jej poslal i zaľúbený lístok.  - Tvoj Valentín. – Jeho platonický vzťah mu nevyšiel a tak 14. 2  roku 269  bol Svätý Valentín popravený sťatím.

  Do 14.2.  do roku  496 , sa v Taliansku sa slávili pohanské sviatky, takzvané luperkálie. Luperkáliami Rímania oslavovali rímsku vlčicu. Podľa starovekej legendy  vychovala Romula a Rema, ktorí neskôr založili Rím.

     V ten dobe sa oslavovali  i dni ženskej plodnosti  bohyne Juno od zla.

 Časom sa tieto oslavy  menili na doslovné , bujaré orgie, a tak pápežom Gelasiusom  I. sa 14. 2.  roku 496 tieto pohanské sviatky zakázali a valentínsky sviatok začal nadobúdať  svoju podobu. Aby však cirkev obyvateľom nahradila ich obľúbený sviatok, presunul  Deň Svätého Valentína na 15. 2.

    A od tej doby  sa tradujú začiatky histórie osláv  Valentína.

    Myseľ každého zamilovaného je jasnejšia, ak myslí na lásku, rozdáva sa naplno a nie je na to vôbec potrebný ani spomínaný valentínsky sviatok.

    Valentínsky deň  by mal byť každý deň v roku, akousi  úrodou ovocia menom láska.

    Svet by sa menej nenávidel, neubližoval  by  si a všetci by sme boli  ako šťastná rieka, plná pokoja, čakajúc na svoje brehy, dobyť svoje brehy, ako dobýja ženské srdce každý muž, keď miluje  čisto a úprimne.

 

     

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?