Moja prvá kniha

Autor: Gabo Németh | 31.3.2016 o 5:47 | (upravené 31.3.2016 o 6:58) Karma článku: 4,36 | Prečítané:  244x

Pamätám si na  ne veľmi dobre, aj keď je to už dávno. Boli letné prázdniny, bol som štvrták a za oknami pršal letný dážď. Mal som zvláštny pocit na srdci, čo mi nepridávalo na nálade. Vonku som nemohol ísť, tak som siahol po knihe.

V tom čase som vyrastal na rozprávkach, mama mi kupovala knihy a viedla ma k čítaniu. Dodnes rád čítam, považujem to, za akýsi oddych a miestami aj sebavzdelávanie. Čítajúc rozprávky, som akosi cítil, že prišiel čas siahnuť po vážnejšej knihe, ktorá by ma zaujala.

 

    A tak som siahol po knihe Vincenta Šikulu Prázdniny so strýcom Rafaelom. Kniha mala svoj osobitný štýl a to, čo hlavný detsky hrdina prežíval, jeho vzťah k hudbe sa mi veľmi páčil.

   Odrazu sa moje prázdniny začali uberať iným smerom, viac som začal čítať a hľadal som čosi podobné, rovnako šikulovské. Priznám sa častejšie som ostával doma a čítal, ako chodil von s kamarátmi. Keď som ju prečítal, zrazu som si uvedomil, boli to moje prvé skutočné prázdniny so strýcom Rafaelom. Do mojej detskej knižnice neskôr pribúdali nové a nové knihy, kupoval som si ich v našom miestnom kníhkupectve a mal z nich veľkú radosť.

  Avšak kniha Vincenta Šikulu Prázdniny so strýcom Rafaelom sa stala mojou srdcovkou.

 Neskôr som si obľúbil poéziu, vyžíval som v metaforách a predstavoval si ich v skutočnom, reálnom svete. K mojim obľúbeným básnikom patril jednoznačne Miroslav Válek, Vojtech Mihálik, Ján Kostra a iní básnici, ktorí prinášali čitateľom skutočnú poéziu.

Až v štrnástich rokoch, som objavil básnika, maestra slova Milana Rúfusa. Jeho poézia bola môjmu srdcu blízka, vtedy sa vo mne čosi zlomilo a povedal som, písať básne bude aj ja. A píšem dodnes..., milujem slovo, ako také, rád mu vdychujem život.

   To čo v próze bolo pre mňa prvoradé, v poézii je to básnická zbierka Milana Rúfusa  Až dozrieme a jeho nesmrteľné Modlitbičky. Dve básnické zbierky, ktoré patria do klenotnice slovenskej poézie. A vôbec celá básnická tvorba Milana Rúfus, je hodná obdivu a uznania.

  Čítanie by malo byť základ ušľachtilosti každého z nás. Veď mať knihy rád, znamená aj ich úprimne milovať, nie len čítať z povinnosti, že musím. Nie je nič krajšie, ako vžiť sa do osudov  hrdinov daného príbehu a byť ich súčasťou.

   Keďže dvadsaťtri rokov som pracoval ako knihovník, viem, čo obnáša práca s knihami, aké hodnoty skrývajú, a najmä, ako sa nám dokážu odovzdať. Aj keď do popredia vstupuje internet ako najväčšie masmediálne médium, je vidno, že mladí neprestávajú čítať. Kniha prekoná každú dobu, stačí jej veriť a byť s ňou spätý. Vráti nám to dvojnásobne.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?