Štedrovečerný deň u básnika, spisovateľa Gabriela Németha ml.

Autor: Gabo Németh | 24.12.2016 o 8:36 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  64x

Respektíve až dnes, keď som sa zobudil doma sám bez priateľky, / Bože! Ako mi chýba moja jediná, skutočná láska, Deniska moja, .. / som si uvedomil to krásne vianočné ticho v našom byte.

     Doslova Božie ticho, ticho i za oknami. Zotrval som trocha v posteli a vychutnával som si ho.

    Len tak  na okraj, na vysvetlenie, priateľka ma nenechala.

Koncom roka 2016 jej zomrel ocino, potom starká, ktorú nesmierne mala rada a musím povedať, že aj ja, a tak ostala doma pri mamke, aby dcéra mame bola oporou na Vianoce. Myslím si,že je to krásne gesto dcéry pre matku..... a priateľku si za to nesmierne vážim.

      A priznám sa nielen za to, sme si navzájom veľkou oporou a veríme si. Občas odchádza na tri mesiace domov na južné Slovensko a sme si verní a vždy budeme. Nielen to sme si navzájom veľkou oporou v živote.

 

    Som básnik, spisovateľ a keď som sa prepracoval tak, že som odpadol do bezvedomia, čo priateľka nečakala, vyriešila a zvládla to hravo. Zavolala mojej mame, tá rýchlo sanitku a skončil som na áre. Táto prepracovanosť do bezvedomia sa zopakovala ešte raz.

   Viete, drahí čitatelia, byť dvakrát v kóme, vrátiť sa z brehu a začať všetko odznova nie je najľahšie a priateľka pri mne stojí vždy v dobrom i zlom. Tak isto ako moja mamka, nesmierne si ju vážim a mám rád, aj keď sa o mňa prehnane bojí, ale mamky sú už také a spisovatelia, básnici tiež.

     Píšu s láskou pre všetkých a tak to má byť. Je treba robiť všetko s láskou.

  

    A opäť to dnešné ráno, krásne ticho za oknami, že nezapínam ani rádiou a vychutnávam si ten priestor v mojej pracovni, keď ani papier v ruke sa nešuchne o zem, nepadne zo stola.

   Som presvedčený, že to tak má byť.....

    Vianoce bez vianočného ticha...? Takéto rána sú podľa mňa nie cool.

 

    Potom si robím kávu a uvedomujem si, že hoci som v byte sám bez priateľky, ktorá sa po Novom  roku vráti a opäť budeme spolu šťastní tak, ako tých trinásť krásnych rokov čo sme spolu. Ako sme si sadli aj povahovo, vieme sa porozprávať, riešiť problémy v rodine, ktoré sa vyskytli. Slovom Denka, moja priateľka, je žena, na ktorú som čakal roky a mám ju nesmierne rád.

 

     A verte nebudem sám.

 

   Vianoce 2016 budem tráviť s rodičmi: mama bude variť vypekať, vyvárať, otec pozerať svoje televízne programy. Darčeky sú nakúpené, pre všetkých, vianočný stromček ozdobený, všetko ide podľa známe scenára.

 

     A opäť to vianočné ticho v srdci básnika, až som nesmierne šťastný a rád.

Večer strávim pri štedrovečernom stole s rodinou a opäť nabehnem na svoj kolobeh, ten kolotoč písania pre Vás pre všetkých, ktorí ma radi čítajú.

 

      Až tu za svojim pracovným stolom , keď píšem toto vianočné zamyslenie, si uvedomujem, ako sa po celý rok ponáhľame, náhlime a v tom vianočnom tichu sa odrazu všetko spomalí ako čas v rozprávke od pána Andersena.

      Tak priatelia moji, verní moji čitatelia, želám Vám šťastné a veselé Vianoce a ten pokoj v duši, to krásne vianočné ticho na dnes a po celý deň, ktoré je symbolom pokoja a lásky pre nás v človeku bez zloby, hnevu a večnej nenávisti, ktorá v poslednom období vládne tomuto svetu.

 

       Ešte raz zo srdca všetkým šťastné a veselé Vianoce 2016.

 

 

     

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?