Syn svojho národa Lev Nikolajevič Tolstoj

Autor: Gabo Németh | 11.7.2020 o 8:30 | (upravené 11.7.2020 o 11:46) Karma článku: 5,20 | Prečítané:  119x

Keď sa povie literatúra, kniha, predstavím si velikánov umenia, ktorí píšu, či prítomní, či neprítomní, ktorí sú už v spisovateľskom nebi. Slovo dalo slovo a bola báseň. Ale, kde bol román?

   Častokrát, keď držím v ruke knihu, myslím práve na to. Každý národ, má svojich velikánov literatúry. Na Slovensku z tohto hľadiska boli viaceri autori, tých teraz netreba spomenúť. Chcem upútať čitateľovu pozornosť na ruskú literatúru a veľkého syna – spisovateľa svojho národa, svojej vlasti.

LEVA NIKOLAJEVIČA TOLSTOJA

 V dedine Jasná Poljana, neďaleko mesta Tula, ktoré sa nachádza v európskej časti Ruska. Narodil sa ako najmladší v rodine Tolstojevských, rodiča Nikolajeviča Iľjiča Tolstého a Mariji Nikoľajevny Volkonskej, ktorá pochádzala z urodzenej šľachtičnej rodiny . Mladý Lev Nikolajevič Tolstoj si rodičov dlho neužil, zomreli. Matka zomrela dva roky po jeho narodení a v roku 1837 zomrel Tolstého otec.

   O malého Tolstoja a jeho troch bratov sa začala starať teta z otcovej strany Tatiana Jergolská, keď zomrela, poručničkou Tolstojvských detí sa stala Alexandra Iľjična Osten – Saken.. Tá zomrela v roku 1843 a výchovu detí prevzala sestra Tatiany Jergolskej v Kazani, kde sa malá rodinka s Levom Nikolajevičom musela presťahovať.

  Súrodenci Leva Nikolajeviča Tolstého, sa formovali nemeckou a francúzskou výchovou.  Sám Tolstoj  začal študovať na Kazanskej univerzite orientálne jazyky. Pre Tolstého toto štúdium, bolo veľmi náročné a tak sa rozhodol na tej istej univerzite, kde sa učil spomínané jazyky, začne študovať právo. Právo a literatúra, osviecovala jeho myseľ. Mal právo písať to, čo mu bolo blízke, písať ako veľký syn Ruska. Štúdium práva ukončil v roku 1847

  Svoju mladosť venoval písaniu, hrdo držal pero v ruke a miloval svoju rodnú Rus / takto sa nazývalo kedysi Rusko /.  Ako mladý a persektívny muž sa vrátil do svojej dediny, kde vyrastal. Pridal sa k povstalcom, bojujúcich sa svoje práva . Lenže pri nich sa dlho nezdržal, dlho nebojoval, pretože žil zhýralým životom, venoval sa viac zábavkám, alkoholu a ženám.

    Neskôr nastúpil k pluku a tu zas tento boj proti samotnému Kaukazu sa zdal priťažký. A tak sa dáva na spisovateľskú dráhu. V roku 1852 vydal svoje bibliografické dielo Detstvo, k tomu sa naväzuje trilógia Chlapčenstvo., ktorú vydal v roku 1854, Mladosť v roku 1857.

Napísal diela ako Kozáci, Sevastopoľské poviedky, tie vznikli na základe spomienok spisovateľa na všetky boje v ktorých bojoval. V roku 1862 sa oženil so Sofiou Andrejevnou Behrovsovou, dcérou prominetného  Moskovského lekára. Prvé  ich dieťa sa narodilo v roku 1863 a spolu ich mali štrnásť.

    Slávu mu prinieslo jeho dielo Vojna a mier, ktoré napísal v rokoch 1865 až 1869. So svojou manželkou Sofiou nebol šťastný. Neustále zvady, hádky vznikali kvôli majetnému vlastníctvu samotného Tolstoja..Chcel sa vzdať celého majetku, čo vlastnil, ale manželka mu v tom zabránila.V roku 1884, prepísal na ňu všetky svoje diela. spolu s jeho autorským právom.

   Lev Nikolajevič Tolstoj zomrel v roku 1910. Zanechal za sebou významné literárne diela svetového významu. Jeho spisovateľská snaha byť veľkým spisovateľom nebola márna Skutočne ním bol. .       Zomrel ako statočný velikán ruskej a svetovej literatúry. Hoci na západe ho za proti pravoslávne cirkevné názory zväčša odsudzovali  pravoslavnej cirky v Rusku ho aj za to vylúčili.

    Jeho život mal protiklady, za ktoré si i veľa vytrpel. Tak taký bol život Leva Nikolajeviča, slávneho veľkého, strateného syna Ruska. Jeho diela sú dodnes uznávané, nesmrteľné, budú ešte mnoho  rokov a i po stáročia

 

 

 

 

 

    

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.


Už ste čítali?